Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan AKPM'ye: Türkiye bağımsız bir ülkedir
Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) seçimlerin ertelenmesi çağrısına bir tepki de Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan geldi: Seçimin yapılmasına ve vaktine Türkiye kendisi karar verir.
GÜNDEM , 24 Nisan 2018 Salı, 19:07
Başbakan Yardımcısı Bozdağ'dan AKPM'ye: Türkiye bağımsız bir ülkedir

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

10) Herkes haddini de yerini de bilmelidir.

Türk halkı, haddini ve yerini bilmeyenlere, Türkiye'nin içişlerine ve seçimine müdahale etmek isteyen herkese, sandıkta özgür iradesiyle kullanacağı oylarla cevabını verecek ve herkese haddini de yerini de bildirecektir.

9)Belli ki 24 Haziran seçimleri, AKPM dahil pek çok çevreyi, kendi ilkelerini çiğneyecek adım attıracak kadar telaşlandırmıştır.

Telaşın seçimlere faydası yoktur.

Türk halkı, başkalarının istediğini değil kendi istediğini Cumhurbaşkanı seçecektir.

8)Türk halkı,AKPM'ye ya da başka bir ülkeye başkan seçmiyor.

Türk halkı, Türkiye'ye cumhurbaşkanı seçiyor.

Cumhurbaşkanını Türk halkı,uluslararası örgütlerin,karanlık güçlerin veya başka ülkelerin telkinleriyle değil kendi özgür iradesiyle seçecektir.

7)Türkiye,egemen,bağımsız ve demokratik bir ülkedir.

Seçimin yapılmasına ve vaktine Türkiye kendisi karar verir.

Hiç bir uluslararası örgüt veya güç ya da başka bir ülke Türkiye'nin içişlerine karışamaz, Türkiye'nin seçimlerine ve milletimizin özgür iradesine müdahale edemez.

6)Fransa OHAL'de seçim yaptığında AB kriterleri,seçim güvenliği akıllarına gelmeyen,Fransa'ya seçimi erteleme çağrısı yapmayan AKPM'nin konu Türkiye olunca AB kriterleri,OHAL ve seçim güvenliğini hatırlayıp Türkiye'ye seçimi erteleme çağrısı yapması, manidardır;çifte standarttır.

5) Bu hakikatlere rağmen Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinin, Türkiye'de yapılacak 24 Haziran seçiminin AB kriterlerini taşımaması,seçim güvenliği ve OHAL nedeniyle seçimlerin erelenmesi çağrısı,kabul edilemez.

Bu çağrı,Türkiye'nin içişlerine ve seçimlerine açık müdahaledir.

4)YSK,kurulduğu günden bugüne seçimleri Anayasa,yasa,dürüstlük ve şeffaflığa uygun bir şekilde yönetmiştir.

YSK, seçim güvenliği ve dürüst seçim konusunda bir güven müessesidir.

Dünyada en dürüst ve en güvenli seçimler, Türkiye'de yapılmaktadır. Aksini iddia, bühtandır.

3)Seçmen kimliğini kontrol; imza alma; oy pusulası,zarf/mühür verme;sandığı açma;oyların açık sayımı/dökümü ve birleştirilmesi parti temsilcilerince yapılır ve bu işler imzalı tutanakla tespit edilir. Yani; Türkiye'de seçimleri YSK yönetir/denetler; ama seçimleri partiler yapar.

2)Seçimlerin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğü ile ilgili işlemleri yapma ve yaptırma, seçim süresince itiraz ve şikayetleri karara bağlama yetkisi YSK'nındır.

1) Türkiye'de seçimler serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy,açık sayım ve döküm esaslarına göre,yargı yönetim ve denetimi altında yapılır(Anayasa,md.67/2).

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR