Başbakan Yıldırım: Bazı dost bildiğimiz ülkeler...
Başbakan Yıldırım, "Şunu herkes bilmelidir; biz kimsenin düşmanı değiliz ama bizim toprak bütünlüğümüze, ay yıldızlı bayrağımıza, 780 bin kilometrekare toprağımıza, 81 milyonun kardeşliğine göz dikenin gözünü de çıkarmayı biliriz." dedi.
GÜNDEM , 27 Nisan 2018 Cuma, 20:30
Başbakan Yıldırım: Bazı dost bildiğimiz ülkeler...

Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün ülkemizi bölmeye, parçalamaya çalışanlara gereken dersi hem içeride hem dışarıda veriyoruz. Bazı dost bildiğimiz ülkeler maalesef Suriye, Irak sınırımız boyunca bir terör çemberi oluşturmaya çalışıyor ama yanlış hesap yaptılar. Fırat Kalkanı'yla, Zeytin Dalı Harekatı'yla onların bu çemberini kırdık, hayallerini de yerle bir ettik. Şunu herkes bilmelidir; biz kimsenin düşmanı değiliz ama bizim toprak bütünlüğümüze, ay yıldızlı bayrağımıza, 780 bin kilometrekare toprağımıza, 81 milyonun kardeşliğine göz dikenin gözünü de çıkarmayı biliriz." dedi.

"SEÇİM MESELESİNİ GÜNDEMDEN ÇIKARMAKTAN BAŞKA ÇARE YOK"
Türkiye'de seçim kararı alınmasının gerekliliklerinden bahseden Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

"Her türlü iç ve dış spekülasyonlara rağmen yüzde 7.4 net büyüme ile G20 ülkelerinin birincisi oldu. Bütün o değerlendirme kuruluşları ters köşe oldu. Türkiye 2018'de de büyümeye devam ediyor, devam edecek. Çünkü Türkiye ekonomiyi üretim, istihdam ve ticaret olarak görüyor. Biz yenilikçi anlayışımız hiçbir şart altında arka plana atadan bugünlere geldik. Şimdi de toplumsal ve siyasal uzlaşıyı göstererek seçim kararı aldık. Aslında bir buçuk yıl daha seçim yapmayabilirdik. Ama seçim gönüllerden ağza gelince, laf sokağa gelince işi uzatmamak lazım: Defalarca seçim zamanında yapılacak dememize rağmen, siyasi partilerimizin bazıları hemen seçim, derhal seçim söylemlerini devam ettirdiler. Yatırımcı için öngörülebilirlik her şeyin önünde gelir. Seçim lafı ortada dolaşamaya başlayınca herkes vites küçültür, bekler. Bundan ülke kaybeder. Onun için bu meseleyi gündemden çıkarmaktan başka çare yok. İnşallah 24 Haziran'da sandığa gideceğiz, demokratik hakkımızı kullanacağız. Bu seçimin bir yeniliği var. İlk defa değişen Anayasamıza göre iktidar sandıkta seçmen tarafından belli ediliyor. Önceki dönemlerde vekiller seçilir ama ülkenin kimin yöneteceğine karar vermezdi. Aklındaki seçtiği Ankara'ya gidince iktidar olmadığını görünce hayal kırkılığına uğrardı. Şimdi işi kaynağında hallediyor. İşte bu demokrasinin en olgun şeklidir. Demokrasinin doğrudan vatandaş eliyle ülke yönetimine taşınmasıdır."

Sigortacılığın yavaş yavaş Türkiye'de geliştiğini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, "Neden yavaş yavaş diyorum. Çünkü sigortacılık konusunda bizim batı toplumlarına göre farklı düşüncelerimiz var. Biz 'Allah Kerim, bir şey olmaz' deriz. Yolumuza devam ederiz. Sigortacılık deyip geçmeyin, bu bir planlama işidir. Bin bir zahmetle parayla bir şey alıyorsunuz bir şey gelirse başına toparlayamıyorsunuz. Ama sigorta olunca havaya boşuna verilen para gibi gelebilir. Keşke hiç ihtiyaç olmasa, ama ihtiyaç olunca keyfiniz kaçmaz. Bu yatırım Türk Alman dostluğun da kadim bir göstergesidir" dedi.

Başbakan Yıldırım, son 15 yılda Türkiye'nin 191 milyar doğrudan yatırım aldığını, bu rakamın 2002 yılından önceki 15 yılda 14 milyar dolar olduğunu belirterek, Türkiye'nin boşu boşuna durup dururken 3 kat büyümediğini ve böyle yatırımlarla büyüdüğünü söyledi.

"GÖZ DİKENLERİN GÖZÜNÜ ÇIKARMAYI BİLİRİZ"
Bugün Türkiye'yi bölmeye çalışanlara gereken dersi hem içeride hem dışarıda verdiklerini kaydeden Başbakan Yıldırım, "Bazı dost bildiğimiz ülkeler, Suriye ırak sınır boyunca terör çemberi oluşturmaya çalışıyor. Ama yanlış hesap yaptılar. Fırat Kalkanı ile Zeytindalı ile onların bu çemberini kırdık, hayallerini yerle bir ettik. Biz kimsenin düşmanı değiliz, ama bizim toprak bütünlüğümüze, ay yıldızlı bayrağımıza, 81 milyon kardeşimizin kardeşliğine göz dikenlerin gözünü de çıkarmayı biliriz. Bu ülkenin bu günlere gelmesinde canını seve seve veren şehitlerimize Allah'tan rahmet, gazilerimize uzun ömürler diliyorum" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR