Başbakanlık'tan flaş açıklama
Başbakanlık'tan, Başbakan Erdoğan'ın NBC'ye verdiği özel demeçle ilgili açıklama geldi. Açıklamada Başbakan Erdoğan'ın 'Suriye'ye asker göndermekten' bahsetmediği ifade edildi.
GÜNDEM , 10 Mayıs 2013 Cuma, 10:30
Başbakanlık'tan flaş açıklama

İŞTE O AÇIKLAMA:

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da 09 Mayıs 2013 tarihinde NBC televizyonuna verdiği özel demeçten hareketle yapılan bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığı gözlenmektedir.

Sayın Başbakanımız, söz konusu mülakatta, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasıyla ilgili bir soruyu harfiyen şu şekilde cevaplamıştır:

“Biz tabii başından itibaren bu işe olumlu bakıyoruz: Şu anda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (bunu) masaya yatırır(sa); böyle bir kararı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi alacak olursa biz buna olumlu bakarız. Ve üzerimize düşeni de yaparız. Burada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin üzerinde çok önemli bir görev var. Özellikle de Rusya ve Çin”.

Mülakatın Türkçe deşifresinden aynen aktarılan bu bölümden de açıkça anlaşılabileceği üzere, -bazı basın yayın organlarındaki haberlerin tam tersine- Sayın Başbakanımız, Amerika Birleşik Devletleri’nin bölgeye asker gönderme ihtimalinden ya da buna destekten asla söz etmediği gibi, bu hususlarda herhangi bir değerlendirme de yapmamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR