Başkan Kanar'dan Paşalar kazısına tam destek
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, Paşalar mahallesindeki Paşalar Kazı alanında gerçekleştirilen 'Doğal Mirasımızdan Evrensel Değerlere' adlı proje kapsamında eğitim alan Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmenlerini ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete Belediye Başkan yardımcısı Fatma Kocaman'da eşlik etti.
BURSA , 04 Temmuz 2019 Perşembe, 12:30
Başkan Kanar'dan Paşalar kazısına tam destek

Ankara Üniversitesi Antropoloji, Paleontoloji Profesörü Dr. Berna Alpagut, Belediye Başkanı Mehmet Kanar'a, Paşalar'a özgü bir fil türü olan (Gomphotherium Pasalerensis) hakkında bilgi verdi. 15 milyon yaşındaki filin Paşalar'a özgü bir fil türü olduğunu ifade eden Prof. Dr. Alpagut, 1965 yılında orman yolu açılırken farkına varılan fosil yatağının kazı çalışmalarını 1983 yılında başlattıklarını ve Anadolu'nun milyonlarca yıllık tarihine ışık tuttuğunu söyledi. Başkan Kanar, bulunan fosilleri ve kazı alanını inceledi ardından "Doğal Mirasımızdan Evrensel Değerlere" adlı Projeyi yürüten Bilim ve Sanat Öğretmeni Elif Akpınar'a plaket takdim etti.

Programda konuşan Belediye Başkanı Mehmet Kanar "15 milyon yıllık tarihe ışık tutan Paşalar kazısının tanıtılması ve desteklenmesi konusunda belediye olarak geçmişte olduğu gibi şimdi de desteklerini sürdüreceklerini" söyledi. Türkiye'nin dört bir tarafından gelen 30 Bilim ve Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni, proje kapsamında eğitim alarak 'Fosille Tanışma Etkinliği' programında ilk kez kazı deneyimi yaşadı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR