''Bazı diplomatlar organ kaçaklığına karıştı''
Yunanistan'ın Eski Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Ekim ayında Yunan diplomatlardan bazılarının reşit olmayan çocuklara vize verilmesini sağlayarak organ kaçakçılığına karıştığını söyledi. İstanbul'da 14 aylık bir bebeğe vize verildiğini anlattı.
DÜNYA , 30 Kasım 2018 Cuma, 16:57
''Bazı diplomatlar organ kaçaklığına karıştı''

Lefimerida gazetesine konuşan Kocyas, "Reşit olmayan ve refakatsiz çocuklara verilen vizelerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Organ kaçakçılığı" dedi.

Kocyas, organ kaçakçılığı suçuna yönelik soruşturmanın devam ettiğini ve bazı diplomatların hapiste olduğunu söyledi ve ekledi: "Birkaç çocuğu kurtarmış olduğum için hayata gözlerimi rahat yumacağım"

Eski Dışişleri Bakanı, kaçakçılık olayını kabineden ayrıldıktan sonra katıldığı siyasi bir etkinlikte, 14 aylık bir bebeğe ailesinin rızası olmadan vize verildiğini anlatarak kamuoyuna duyurmuştu.

Olayın medyada yer almadığını belirten Kotzias, News 247'e yaptığı açıklamada ise "Şimdiye kadar savcılığa 93 dava gönderildi, büyükelçiler hapse girdi, fakat basın hiçbirini yazmadı. İstanbul'da 14 aylık bir bebeğe vize veren kişi, yalnızca bir suçlu değil aynı zamanda haindir" dedi.

Kathimerini gazetesinde Nisan ayında yer alan rapora göre, Yunanistan'a kanunsuz yollarla getirilen binlerce ailesiz çocuk var. Raporda ayrıca ülkede yaklaşık 3 bin 50 ailesiz sığınmacı çocuğun bulunduğu da belirtiliyor.
Birleşmiş Milletler 2016 raporunda ise Avrupa'da en az 10 bin ailesiz çocuk var.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR