Bedelli askerlikte flaş gelişme!
Genelkurmay Başkanlığı'nın Başbakan Ahmet Davutoğlu'na verdiği brifing sonrası bedelli askerliğin rafa kalktığı öne sürüldü.
GÜNDEM , 06 Kasım 2014 Perşembe, 10:00
Bedelli askerlikte flaş gelişme!
Genelkurmay Başkanlığı’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı bakanlara verdiği brifingin ardından,bedelli askerlik konusunun kesinlikle “rafa kaldırıldığı” belirtildi. Başbakan Davutoğlu’na önceki gün Genelkurmay Karargâhı’nda sunulan brifingin ayrıntıları ortaya çıktı. Brifingde gündeme gelen konular şöyle sıralandı:

BEDELLİ ASKERLİK'TE SON DURUM 

Habertürk'ün ulaştığı ayrınıtılar göre Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkânları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargâhın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

SINIRLARA RADAR: 

Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

YASAL GÜVENCE: 

Genelkurmay, terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 yıl önce hükümete bildirmişti. Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR