Bedelli'de ilginç öneri! 'Hem okuyup hem askerlik yapsınlar'
Bedelli askerlik beklentisinin arttığı bugünlerde Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer’den ilginç bir öneri geldi. Tuncer, öğrencilerin üniversitedeyken askerlik yapabilmesini öngören projeyi Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a anlattı.
GÜNDEM , 22 Kasım 2014 Cumartesi, 10:35
 Bedelli'de ilginç öneri! 'Hem okuyup hem askerlik yapsınlar'
Yılmaz’ın öneriye olumlu yaklaşıp “tartışılabilir” bulmasının ardından Tuncer, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’den randevu istedi. Tuncer’in öğrencilerin üniversitede okurken askerlik görevini yapabilmelerini sağlayacak projesinin ayrıntıları şöyle: 

3 YAZ, 2’ŞER AY 

Projenin amacı üniversitelerdeki erkek öğrencilerin askerliklerini, öğrenimleri sırasında yapmalarına fırsat vererek mezuniyetten sonra iş hayatına atılmaları. Askerlik eğitimi, esas olarak yaz dönemlerinde ve 2’şer aylık sürelerle yapılacak. Askerlik süresi 6 ay (3 yaz) olarak planlanıyor. 
 
'ÖĞRENCİLİĞİ MESLEK EDİNENLER VAR'

Yükseköğretime her yıl 350 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını belirten Tuncer şunları söyledi: “Yarısının erkek olduğunu düşünürsek yılda yaklaşık 175 bin erkek öğrenci üniversiteye giriyor. Bir kısmı askerliği ertelemek için öğrenciliği meslek haline getirmiş. Bu modelle öğrenciler üniversiteyi erken bitirmek için motive olacak. ”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR