Bedelli kapsamından çıkarılanlara 2. fırsat
Bedelli askerlikte şartları taşıyanlara yeni fırsat veren teklif TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda TSK Disiplin Kanunu Tasarısı ile birleştirilerek kabul edildi
GÜNDEM , 10 Ocak 2013 Perşembe, 15:44
Bedelli kapsamından çıkarılanlara 2. fırsat

AK Parti Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal başkanlığında toplanan TBMM Milli Savunma Komisyonu, TSK Disiplin Kanunu Tasarısı ile bedelli askerliğe ilişkin kanun teklifini birleştirerek görüştü.

Komisyonun AK Parti'li milletvekilleri önerge vererek, Askerlik Kanunu'na eklenen geçici maddeyle, bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlarla şartları taşıdığı halde hiç başvurmayanlardan, düzenlenmenin yürürlüğe giriği tarihten itibaren bir ay içerisinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler, temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Böylece, bedelli askerlikten yararlanmak için başvuran ve ilk taksiti yatırıp, ikinci taksit için 6 aylık sürenin hesaplanmasından kaynaklanan uygulama hatası nedeniyle bedelli kapsamından çıkarılanlara ikinci fırsat verilmiş oldu.

Daha önce bedelli askerlikten yararlanmak için başvurmayanların da düzenlemenin yürürlüğe girmesinden itibaren bir ay içinde 30 bin lirayı yatırmaları halinde bu imkandan yararlanmaları öngörülüyor.
Kanun teklifini veren AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan, teklifin yeni bir bedelli askerlik düzenlemesi olmadığını, uygulamadan kaynaklanan sıkıntıların giderilmesini amaçladığını söyledi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da yasadan yararlanmak için son başvuru süresinin 15 Aralık 2012 tarihi olduğuna dikkati çekerek, ilk taksiti yatırdıktan sonra süre olmasına rağmen 6 ayı doldurduğu gerekçesiyle ikinci taksiti kabul edilmeyenlerin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurduğunu ve haklı bulunduğunu anlattı. Yılmaz, ''Ya bu insanları yargıya gönderecektik ya da yasal düzenleme yapacaktık'' dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR