Beyrut'ta çatışma çıktı: Tansiyon düşmüyor!
Beyrut'ta en az 158 kişinin öldüğü patlamadan dört gün sonra halk 'Şehitler Meydanı'nda toplandı. Parlamento binasına girmeye çalışan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti. Çıkan olaylarda yaralı sayısı 230'u aşarken, bir güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi. Lübnan ordusunun Enerji Bakanlığı'na ulaştığı bildirildi.
DÜNYA , 08 Ağustos 2020 Cumartesi, 23:08
Beyrut'ta çatışma çıktı: Tansiyon düşmüyor!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir araya gelen binlerce kişi yönetim karşıtı protestolara devam ediyor. Beyrut'taki protestocular, Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı binalarını bastıktan sonra Çevre Bakanlığı'na ve şimdi de Enerji Bakanlığı'na girdi. Göstericiler son olarak Lübnan Bankalar Birliği binası önünde toplandı.

Askeri konvoylar hem Beyrut'un merkezine, hem de civar bölgelere ulaştı. Bu arada Beyrut'un merkezinde protestocular ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor, göstericilerin sayısı giderek azalırken, Lübnan silahlı kuvvetleri ise her yere konuşlanıyor.

Ordu yetkilileri, protestoculardan Dışişleri Bakanlığı binasını terk etmelerini istedi. Göstericilerin bir kısmı isteği yerine getirirken, bir kısım ise güvenlik güçlerine taş fırlatmaya devam ediyor.

Öte yandan Lübnan Sağlık Bakanlığı, masrafları kendi karşılamak üzere yaralıları tedavi etmeyi reddettiği yönündeki iddiaları yalanlayarak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

4 MİLLETVEKİLİ İSTİFA ETTİ

Lübnan'ın Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın ardından 4 milletvekili görevlerinden istifa etti.

Hristiyan Ketaib Partisi Genel Başkanı Sami Cemayel, Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos Salı günü meydana gelen patlamada hayatını kaybeden partinin Genel Sekreteri Nazar Nacaryan'ın cenaze törenine katıldı.

Cemayel burada yaptığı açıklamada, kendisi ve partisinin diğer milletvekilleri Nedim Cemayel ve İlyas Hankeş'in milletvekilliğinden istifa ettiğini belirtti.

Genel Başkan Cemayel, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a hitaben, "4 Ağustos 2020 tarihi sizin temsil ettiğiniz eski Lübnan'ın enkazı üzerinde yeni bir Lübnan'ın doğuşu olacak." ifadelerini kullandı.

Lübnan'ı yalan ve etiketleme mantığından kurtaracaklarını söyleyen Cemayel, şöyle devam etti:

"İstediğimiz Lübnan için savaşacağız. Bizi kimsenin bölmesine müsaade etmeyeceğiz. Hepimiz bir halkız ve silkelenip durumu değiştireceğiz ve bunun için çalışacağız."

Ketaib Partisi'nin 128 sandalyeli Lübnan Meclisi'nde 3 koltuğu vardı.

Bağımsız milletvekili Paula Yakubyan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, patlamaya tepki olarak istifasını sunduğunu belirterek, tüm milletvekillerini toplu istifaya çağırdı.

Yakubyan, açıklamasında "Tüm milletvekillerini acizlik ve hayal kırıklığı meclisinden toplu istifalara davet ediyorum. İçeriden yapılan muhalefet artık işe yaramıyor." ifadelerine yer verdi.

Demokratik Buluşma Partisi Milletvekili Mervan Hamade patlamanın ertesi günü istifa etmiş, Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a da istifa çağrısında bulunmuştu.

BEYRUT'TAKİ KORKUNÇ PATLAMA

Yüzlerce binayı yerle bir eden patlamada çok sayıda kişiye hala ulaşılamaması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Beyrut Limanı'nda 4 Ağustos'ta patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış ardından tüm Beyrut'u sarsan çok güçlü patlama meydana gelmişti. Patlamada, 154 kişi hayatını kaybederken, yaklaşık 5 bin kişi yaralandı.

Lübnan'da, şiddetli patlamanın yaşandığı Beyrut Limanı Müdürü Hasan Kuraytim ve Lübnan Gümrükler Müdürü Bedri Zahir'in soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.

Başkent Beyrut'ta yaşanan şiddetli patlamadan en çok etkilenen limana yakın yerleşim yerlerindeki enkazlar, gönüllülerin yardımlarıyla kaldırılmaya çalışılıyor.

Beyrut Valisi Mervan Abbud da Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamanın yol açtığı zararın 10 ila 15 milyar doları aşabileceğini belirtmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR