Bir daha yapan küme düşecek!
Galatasaray’a verdiği ceza kamuoyunda “az” diye eleştirilen TBF, önümüzdeki sezondan itibaren benzeri sıkıntıların yaşanmaması için düğmeye bastı. TBF Disiplin Kurulu, yönergelerindeki “açığı”, böyle bir ihlalin tekrarını önleyecek nitelikte tedbirlerle donatarak Ankara’ya gönderdi.
SPOR , 18 Eylül 2014 Perşembe, 11:28
Bir daha yapan küme düşecek!
GSGM’nin onayıyla geçerlilik kazanacak olan yeni yönergede en can alıcı nokta, geçtiğimiz sezon Galatasaray’ın yaptığı eylemi tekrar edecek olan kulübün küme düşmeye kadar varacak bir ceza ile karşı karşıya kalacak olması...

Buna göre maça çıkmama eyleminde bulunan kulüp bir alt kümeye düşürülebilecek. Eylemin tekrarı halinde ise kulüp ligden 3 yıla kadar ihraç edilebilecek. Bu kulübe ayrıca 200 bin TL’ye kadar para cezası uygulanırken, hafifletici sebep görülürse devam eden ya da takip eden sezonda puan silme (-5 puan) cezası devreye girecek. Eğer eylemin gerçekleştiği maç Play-Off’ta ise hükmen yenilgi tüm seriyi kapsayacak.

AVRUPA'DA YAPTIRIMLAR DAHA DA AĞIR
Euroleague’in yönetmeliklerinde maça çıkmama cezasının karşılığı ilk etapta 20-0 hükmen yenilgi ve 100-200 bin Euro civarında para cezası. Tekrar halinde ise 3 yıla kadar ihraç ve 200-300 bin Euro para cezası var. Yunan Ligi’nde maça çıkmayan kulüp, 20-0 hükmen kaybettiği gibi ağır para cezası alıp, bir sonraki sezona -6 puanla başlıyor. İspanya, Fransa ve İtalya’da da ağır para cezası ile küme düşürme söz konusu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR