Bir gün arayla biri erkek, diğeri kadın oldu
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nde iki çarpıcı operasyon... Bir gün arayla iki hastaya cinsiyet operasyon yapıldı, biri erkek, diğeri kadın oldu. 35 yaşında R.Ç., kendisini ilkokuldan beri kadın gibi hissettiğini söyledi. Ameliyatla erkek olan S.G. ise şu an bir okulda çalıştığını belirterek, "Bir erkeğin yapmak istediği önce evlilik sonra yuva" diye konuştu.
GÜNDEM , 30 Haziran 2014 Pazartesi, 16:00
Bir gün arayla biri erkek, diğeri kadın oldu

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahisi Ana Bilim Dalı doktorları Batı Karadeniz Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirdi. Yaklaşık 6 ay önce kendilerine gelen iki hastaya cinsiyet değiştirme operasyonu yaptı. 35 yaşındaki R.Ç., başarılı bir operasyonla kadın oldu. 30 yaşındaki S.G. vücudundan alınan doku ile yapılan ameliyatla erkek oldu.

İLKOKULDAN BERİ KADIN GİBİ HİSSEDİYORDUM

Ailesinin her zaman desteğini aldığını ifade eden 35 yaşındaki R.Ç, kadın olma duygusunun ilkokuldan bu yana geldiğini ifade etti. Eski hayatına kaldığı yerden devam edeceğini ifade eden R.Ç., “Ailemin desteği her zaman için olmuştur. Hep yanımda oldular. Operasyonu 5-6 senedir beklemekteyim. Tedaviler, psikoterapiler, mahkeme süreci yaşadım. Kendimi kadın olarak hissetmem doğuştan gelen bir şey. İlkokul birinci sınıftan ve daha da geçmişe dayanıyor.
 

ÇEVREMDEKİLER BİLİYOR

Bu sürece kadar geldi. Sonra da ameliyat oldum. Burayı araştırma sonucunda buldum. Buradaki hocalarım başından beri bana destek oldular. Çok memnunum, herkes gönül rahatlığı ile gelebilir. Çevremde bu olayı herkes biliyor. Ameliyat olacağımı da biliyorlardı. Nihayetinde de oldum. Sürekli arkadaşlarım beni arayıp soruyor. Eski hayatıma devam edeceğim” dedi.

“ÇOK TEPKİ GÖRDÜM, HAYATIMA YENİ SAYFA AÇACAĞIM”

30 yaşındaki S.G. ise cinsiyet ameliyatı ile erkek oldu. Başarılı geçen operasyonun ardından odasına çıkartılan S.G., hiç kimsenin kendisine destek olmadığını hatta insanların tepkisiyle karşılaştığını dile getirdi. S.G. şöyle konuştu:

“Destek diye bir şey yok. Benim bulunduğum ortamda insanların tepkisi var. Bu süreç biraz zor oldu. Hem de çok zor oldu. İnsanların tepkisi ile karşılaştım. Kimse şu konuda sen insansın demiyor. Hep ters bakıyorlar. Bulunduğunuz ortam küçük bir yerse çok tepki görüyorsun. Tam olarak 5 sene oluyor. İlk önce internetten araştırdım. Sonra buraya psikiyatri bölümüne başvurdum. Üç yıl psikiyatri de kaldım. Ardından İstanbul’a gittim, orada tahliller yaptırdım. Mahkeme kararı da bittikten sonra geldim, buraya başvurdum. Hocalarımız da ameliyatı yapacaklarını söylediler. Ben her riski aldım. Olmayacaksa olmaz dedim. Hocalarımız da anlayışla karşıladılar. Ameliyattan sonra hayatım çok değişecek. İlk önce iş yerimi değiştireceğim. Küçük bir okulda çalışıyordum. Bulunduğum ortamdan uzaklaşmayı düşünüyorum. İnsanlardan uzaklaşmayı düşünüyorum. Şu anda yeni bir hayata bembeyaz bir sayfa ile başlayacağım. Bir erkeğin yapmak istediği, önce iş sonra evlilik, sonra güzel bir yuva, bu şekilde hayatı sürdürmek istiyorum. Bence cesaretlerini yitirmesinler. Vazgeçmesinler, her şey sabırla. Her şey oluyor. Yılmasınlar, vazgeçmesinler. Ben her şeye rağmen yılmadım vazgeçmedim. İntihara da kalkıştım.”

CİNSEL YAŞAMLARI 6 AY SONRA...

Hastaların cinsel yaşamlarına ise 6 ay sonra kavuşacakları belirtildi.Erkeğe dönüştürme ameliyatlarında hastaların bacak kemiği, ön kol kemiği yada leğen kemiğinin kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Eksal Kargı, kadına dönüştürme ameliyatlarının ise biraz daha kolay olduğunu vurguladı. Birer gün arayla iki ayrı hastaya farklı tekniklerle cinsiyet değiştirme ameliyatı yaptıklarını dile getiren Kargı, şöyle devam etti:

ERKEĞE DÖNÜŞTÜRME BİRAZ DAHA ZOR

“Cinsiyet değiştirme ameliyatı kadından erkeğe erkekten kadına dönüşüm için oldukça nadir yapılan zor ameliyatlardan bir tanesidir. Ameliyatın gerçekleşmesi için hastane, mahkeme raporları, sağlık kurulu raporları gerekir. Bu raporlar tamamlandıktan sonra belli bir süre beklenir. Erkeğe dönüştürme ameliyatları kadına dönüştürme ameliyatlarından biraz zor ameliyattır. Bu ameliyatlarda bacak kemiği yada ön kol kemikleri yada leğen kemiği alınmaktadır. Leğen kemiği tekniği bizim de geliştirdiğimiz tekniktir. Dolayısıyla da hastamızda bu tekniği gerçekleştirdik. Hastamızda bazı modifikasyonlar yaptık. Bu teknik bize has bir tekniktir. Erkekten kadına dönüştürme ameliyatı diğer ameliyata göre biraz daha basittir. Bu ameliyatı biz dünyada var olan bir tekniği kendimize göre geliştirdik. Bu iki teknikle gerçekten modifiye ettiğimiz kendimize has olan tekniklerdir. Sünnetsiz hastalarda geliştirilen bir ameliyat tekniğidir. Bu tekniği sünnetli hastalar için geliştirdik. Erkeğe dönüştürürken sadece penisi yapmak değil, idrar yolunu oluşturmak. Kadındaki klitoris bölgesini erkekteki zevk noktası olarak değerlendirmek gibi bir sürü detayı da bu ameliyatta planlamış bulunmaktayız. Kadındaki bölgeyi erkekteki zevk noktası olarak değerlendirmek bir sürü detayı da bu ameliyatta planlamış durumdayız.”

KARADENİZ'DE BİR İLK

Prof. Dr. Eksal Kargı, “Bu iki ameliyat bölgemizde Batı Karadeniz’de ilk yapılan ameliyatlardır. Üniversite hastanelerinde bile iki ameliyatın yapılmış olması çok nadirdir. Bizim için övünç kaynağıdır. Bunları da vurgulamak isterim. Özellikle uluslararası düzeyde yurt dışından hasta taleplerimiz var. Bunları da ifade etmek istiyorum. Türkiye’de epey bir rağbet var. Bunları biz frenliyorduk. Ama bundan sonra belli bir prosedür çerçevesinde bu ameliyatları yapmak üzere ekibimizle hazırız” dedi.


Hastaların son durumunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Tahsin Görgülü ise şöyle dedi:
“Erkekten kadına dönüştürme işlemi biraz daha kısa sürmekle beraber kadından erkeğe dönüştürme işlemi bir penis dokusu oluşturmak gerektiğinden dolayı daha uzun sürmektedir. Bu işlem yaklaşık 5 saatimizi almaktadır. Penisin sertliğini oluşturmak için kemik dokusu kullanmaktayız. Birkaç aşamada tamamen hazırlanmış bir penis dokusu oluşacak. Onun ötesinde bu hastaların başka ameliyatlara da gereksinimleri var. Örneğin kadından erkeğe dönüştürme işleminde memelerin alınması gibi, kadına ait iç organların bir yumurtalığın, rahmin alınması prosedürü daha önceden yapıldı. Biz son aşamada değişim işlemini yaptık. Bu aşamadan sonra da erkekten kadına dönüşecek hastamızın da meme implantı, yüz ve burun gibi daha feminel özellikleri ortaya koyacak ameliyatları yapmayı planlamaktayız.”

“CİNSEL HAYATLARI OLACAK, ÇOCUKLARI OLMAYACAK”

Görgülü, süreci şöyle anlattı: “Hastalarımızın her ikisi de bir yıldan daha fazla hormon tedavisi almaktalar. Bu yüzden şu anda kadından erkek olacak hastamızın kılları ve sakalı çıkmış durumda, ses tonu gayet tok. Diğer taraftan erkekten kadın olacak hastamızın da yine sesi incelmiş durumdadır. Neredeyse vücudunda hiç tüyü yok. Yüzü de bir miktar feminem bir hal almıştır. Bunların hepsi aldıkları hormonal etkilerden dolayıdır. Takriben 6 ay sonra aktif bir cinsel hayatları olacak. Bu hastaların cinsel haz alabilecekleri şekilde bu ameliyatları tasarladık. Yani normal bir şekilde cinsel haz alacaklar. Tabii ki çocukları olmayacak. Herhangi bir testis ve yumurtalık gibi organları olmadığı için çocukları olmayacak. Ama normal bir cinsel hayatları olacak. Bunun dışında Türkiye’de bu şekilde birçok hasta var.
Dr. Ramazan Güler ise “Çok temkinli davranıyoruz. Hastaların hiçbir sorunla karşılaşmadan taburcu olabilmeleri için çalışıyoruz. Sabah pansumanları yapıldı. Herhangi bir enfeksiyon yok. Hastalar gayet iyidir” dedi.Dr. Abdülkerim Olğun ise “İki üç gün içerisinde hastalarımız kendi öz bakımlarını yerine getirebilecek seviyeye ulaşıyorlar” diye konuştu. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR