Biyonik ellerle hayata bağlandılar
Avusturya'da geçirdikleri kazalarda ellerini kullanamaz hale gelen üç hastaya biyonik eller takıldı. Hastalar, biyonik elleri kendi elleriymiş gibi rahat kullanıyor.
SAĞLIK , 25 Şubat 2015 Çarşamba, 09:47
Biyonik ellerle hayata bağlandılar
Avusturya'da üç hasta biyonik ellerle hayata yeniden bağlandı. Geçirdikleri kazalarda ellerini kullanamaz hale gelen hastalara ameliyatla biyonik eller takıldı.

Üç hastadan biri olan 30 yaşındaki Milorid Marinkovic’in, 14 yıl önce geçirdiği motorsiklet kazasında sağ eli işlevini tamamen kaybetmişti.Ameliyattın ilk aşamasında Marinkovic'in kullanılamaz hale gelen bu eli kesilirken, ardından biyonik el takıldı.Marinkovic, ayağından alınan sinir ve kaslarla çalışan biyonik elle, istediği her şeyi rahatça tutabildiğini söylerken, “2001'den beri sağ elimle hiçbir şey tutamıyordum. Şimdi bu yeni elime çok alıştım, artık onsuz yapamam” şeklinde konuştu.

Biyonik elin, el nakline göre daha az komplikasyonları olduğunu söyleyen uzmanlari, el nakillerinde, vücudun yeni  eli reddetmemesi için hastanın yaşamı boyunca ilaç almak zorunda kaldığına dikkat çekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR