BM’den Esad rejimine servet
BM’nin Suriye’de insani yardım çalışmalarını yürütebilme adına, Beşar Esad rejimi ve rejime yakın kişilere on milyonlarca dolar kazandırdığı ortaya çıktı
DÜNYA , 31 Ağustos 2016 Çarşamba, 08:13
BM’den Esad rejimine servet
İngiltere’deki King’s College’dan savaş çalışmaları uzmanı Dr. Reinoud Leenders’in gerçekleştirdiği çalışma, Birleşmiş Milletler’in (BM), Suriye’de yardım çalışmalarını sürdürebilme adına Beşar Esad rejimine on milyonlarca dolar kazandırdığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, BM’nin Suriye’de yardım programları kapsamında çalıştığı kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin çoğu Devlet Başkanı Beşar Esad’a yakın kesimlerden oluşuyor. 

İngiliz The Guardian gazetesinde yayınlanan araştırmaya göre, BM’nin 2015’te Suriye’ye yaptığı 1,1 milyar dolarlık yardımın 900 milyon doları Esad rejimi tarafından kontrol edilen Şamüzerinden bölgelere yönlendirildi. Çalışmada ulaşılan belgeler, BM’nin Esad rejiminin eğitim,sağlık ve adalet bakanlıkları ile yakın ilişki içinde olduğunu gösterdi. Dünya Sağlık Örgütü, iç savaşın başlamasından bu yana Savunma Bakanlığı tarafından işletilen Suriye Ulusal Kan Bankası’na 5 milyon 134 bin dolar gönderdi. DSÖ’nün kan bağışlarının ihtiyaç sahiplerine gidip gitmediği konusunda kaygı duyduğu belirtildi. BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Suriye’de iki kurumdan 13 milyon dolar değerinde tohum ve hayvan yemi aldı. Her iki kurum da AB’nin yaptırım listesindeki Suriye Tarım Bakanlığı tarafından çalıştırılıyor. BM kurumları, uluslararası kurumların yaptırım listesindeki devlete ait Sadcop/Mahroukat adlı petrol şirketinden de 4 milyon dolarlık yakıt aldı. 

Beşar Esad’ın eşi Esma Esad’ın kurduğu ve başkanlığını üstlendiği Syria Trust adlı yardım derneğiyle çalışan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, derneğe toplam 8,5 milyon dolar aktardı. Esma Esad hem ABD hem de AB’nin yaptırım listesinde bulunuyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR