BM Kıbrıs için düğmeye bastı
BİRLEŞMİŞ Milletler (BM), geçen yıl İsviçre'de başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs konferansını kaldığı yerden devam ettirmek amacıyla harekete geçti.
DÜNYA , 06 Temmuz 2018 Cuma, 16:22
BM Kıbrıs için düğmeye bastı

Genel Sekreter Antonio Guterres'in Lefkoşa-Ankara-Atina üçgeninde nabız yoklamakla görevlendirdiği Kıbrıs özel temsilcisi Amerikalı diplomat Jane Holl Lute, bu ay sonunda Ada'ya gelecek. Lute'nin 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekâtı törenlerinin ardından Kıbrıs'a gelmesi bekleniyor.

BM'nin Ada'daki en yüksek seviyedeki temsilcisi Elizabeth Spehar, özel danışman Jane Holl Lute'nin ziyareti öncesinde tarih belirlemek amacıyla önce Kıbrıs Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, ardından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. Spehar, özel temsilcisi Lute'nin Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderlerle görüşmesinin ardından garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'de temaslarda bulunacağını, ardından New York'a dönerek BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e rapor vereceğini söyledi.

'ASKER VE GARANTÖRLÜK'TE ÇIKMAZ

Kıbrıs müzakereleri geçen yıl Temmuz ayında garantör ülkelerin de katılımıyla İsviçre'de başarısızlıkla sonuçlandı. Garantör ülkelerin dışişleri bakanları seviyesinde temsil edildiği uluslararası konferansta, Genel Sekreter Guterres kendi adını taşıyan bir çerçeve planı masaya koydu, ancak Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin Türkiye'nin garantörlüğünün tamamen kaldırılması ısrarı nedeniyle sonuç alınamadı. Guterres çerçevesi adı verilen taslak planda en fazla tartışılan konu, Kıbrıs'ta 1963'ten bu yana devam eden ve Türkiye'ye müdahale hakkı veren garantörlük sistemi yerine yeni bir sistemin oluşturulması talebi oldu. Türkiye ve KKTC, adı veya içeriği değiştirilse bile, Türkiye'nin müdahale hakkı ve askeri varlığının devamını istedi. Rum ve Yunanlılar ise, karşı çıktı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR