BTSO tasarım akademisi kuruyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin ihracat pazarlarında yaşanan sıkıntılar sebebiyle tekstil ve konfeksiyon sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirterek, “Hem firmalarımız, hem de iş dünyasını temsil eden çatı örgütleriyle bu geriye gidişi tersine çevirmek için çalışıyoruz” dedi.
BURSA , 02 Mart 2015 Pazartesi, 11:34
BTSO tasarım akademisi kuruyor
BTSO, tekstil sektöründe faaliyet gösteren firma temsilcileriyle 5407 GTİP numaralı ürünlerle alakalı toplantı düzenledi. BTSO’da yapılan toplantıda konuşan Başkan Burkay, tekstil ve konfeksiyon sektörünün Türkiye ekonomisi içerisinde önemli bir ağırlığa sahip olduğunu ifade etti. Bursa’nın söz konusu sektörlerde merkez olduğuna işaret eden İbrahim Burkay, “Bu sektörde yaşanan gelişmeler Bursa’mızı da derinden etkiliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık ihracat hedeflediğini, ancak ihracatta 2015’in ilk iki ayında yüzde 9’a yakın bir gerileme yaşandığına dikkat çeken İbrahim Burkay, şunları söyledi: “Geriye gidişin yaklaşık 5-6 puanlık kısmı Dolar - Euro paritesinden kaynaklanıyor. Bunun dışındaki 3-4 puanlık düşüş ise maalesef pazarlarımızdaki daralmadan ve talep azlığından kaynaklanıyor. Hem firmalarımız, hem de iş dünyasını temsil eden çatı örgütleriyle bu geriye gidişi tersine çevirmek için çalışıyoruz.”

“CİDDİ SIKINTILAR YAŞANIYOR”

Başkan İbrahim Burkay, Türk firmalarının klasik pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerinde Euro’dan, Irak, Rusya, Ukrayna, Suriye ve Ortadoğu ülkelerinde de siyasi meselelerden dolayı ciddi sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu vurguladı. Burkay, “Bu bölgelerdeki alacaklarımızla ilgili ucuz ve uzun vadeli kredi imkanlarını ihracatçılarımıza sunması için Eximbank ile görüşüyoruz. Bu bölgelerde ihraç mallarının sigortalanması da söz konusu. Her zamankinden çok daha fazla birlik ve istişare kültürü içinde birbirimize danışmamız gereken bir dönemdeyiz” diye konuştu.

Buna rağmen son 3,5 yıllık sürede 1,8 milyar dolarlık ek vergi ödeyen sektörün yoluna devam ettiğini belirten İbrahim Burkay, “Bu süreçte Amerika pazarı ile ilgili ciddi çalışmalar başlattık. İnşallah yılın ikinci yarısına kalmadan Kuzey Amerika pazarıyla ilgili birçok faaliyetimizi de hayata geçirmiş olacağız. BTSO’nun yapacağı organizasyonlar bu pazarlarda gücümüzü ve ihracatımızı sürdürülebilir bir yapıda devam ettirmemizi sağlayacak” dedi.

“KORUMA ÖNLEMİ DEVAM ETMELİ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, 5407 GTİP numaralı giyimlik kumaşlarda 2002-2013 yılları arası koruma önlemleri uygulandığını söyledi. Antidamping uygulamasının Güney Kore, Çin, Tayland, Malezya ve Tayvan gibi ülkelerden ithal edilen ince kumaşlara dair haksız rekabeti önlemek maksadıyla yapıldığını belirten İbrahim Burkay, uygulamanın 2014 yılında soruşturma kapsamına girdiğini dile getirdi. Başkan Burkay, şunları kaydetti: “2015 yılında Ekonomi Bakanlığımız bu tebliği yayımlayarak yürürlüğe soktu. Tebliğe baktığımızda Bursa’nın bundan etkilenmemesi mümkün değil. Bilhassa bu 5 ülkede yüzde 72’ye yakın gümrük vergileri söz konusuydu. Türkiye’nin bu ürün gruplarında ciddi üretim kapasitesi var. Bu kapasitesinin de yüzde 90’dan fazlası Bursa’da. Bu koruma önlemi devre dışı kalırsa Bursa tekstil sektörü ciddi zarar görür. Bunlar Bursa’nın ürettiği ürünler.”

“BURSA’DA 20 BİN DOKUMA TEZGÂHI VAR”

Türkiye’nin 5407 GTİP numaları üründen 2014 rakamlarına göre 50 bin tonluk ithalat yaptığına dikkat çeken Başkan Burkay, Bursa’da yaklaşık 20 bin dokuma tezgâhı bulunduğunu ve bu firmaların söz konusu rakamları karşılayabileceğini anlattı. İbrahim Burkay, 110 gramın altında mal üreten firmalardan söz konusu üretimlerini raporlamalarını isteyerek, “Bakanlık sürdürmekte olduğu koruma önlemini devam ettirmek için bu üretimi görmek istiyor. Yoğun rekabetin yaşandığı bir dönemde bizim kaybedecek bir santimetre bile sahamız yok. Etraf zaten karmakarışık. Bu hususta Bursa’nın tek ses olması lazım. Bursa’nın menfaatine olan hepimizin menfaatinedir. Birlik ve beraberliğimizi bozmamalıyız” ifadelerini kullandı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, hem sektörlerin hem de Bursa’nın dış ticaretini artırmak için Küresel Fuar Acentesi Projesi’ni başlattıklarını belirterek, Bursa’daki ihracatçı firma sayısını 3 bin 900’den 7 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 2015 yılında 58 fuar organizasyonu gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden Burkay, “İnşallah eylül ayında Premier Vision ve Texworld fuarları için Yenişehir Havaalanı’ndan iki özel uçak kaldırıyoruz. Bütün Bursalı tekstliciler ve iş adamları Paris’teki bu faaliyete katılacak” dedi.

“TASARIM AKADEMİSİ GELİYOR”

BTSO Sektör Konseylerinin eylem planları doğrultusunda 2 ay içerisinde Bursa’da Türkiye’nin en büyük Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’ni açmayı planladıklarını anlatan İbrahim Burkay, 12 milyon TL bütçeli merkez ile sektörde değişim ve dönüşümü sağlamayı hedeflediklerini vurguladı. Burkay, “Hem hedef pazarlarda pazar gücümüzü artırmak, hem de üretimde fonksiyonel ve teknik tekstillere geçişi sağlayacak laboratuvarlardan Ar-Ge geliştirme merkezlerine kadar birçok birimi içinde ihtiva eden bu merkezlerde belki de Türkiye’de ilk kez Tasarım Akademisi’ni de hayata geçireceğiz “diye konuştu.

“YURT DIŞINDAN 6 BİN ALICIYI ŞEHRİMİZE GETİRECEĞİZ”

İbrahim Burkay, 2015 yılında 3 bin firmayı dünyanın en önemli fuarlarıyla buluşturmak istediklerini, yurt dışından en az 6 bin civarındaki gerçek alıcıyı da Bursa’ya taşımayı hedeflediklerini anlattı. Başkan Burkay, “Bu alıcılara Bursa’da 21 sanayi bölgesini dolaştırarak ticaret yaptıramayız. Bunlara etkinlik yaptırmalıyız. Bunun tarifi de fuarlardır. 2015 yılında mermer, inşaat ve gayrimenkul, ev tekstili, bebe fuarı, contract business ve makine gibi alanlarda uluslararası çapta 12 fuar yapacağız. Bu fuarlarda da yurt dışından 6 bin gerçek alıcıyı şehrimize getireceğiz” dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR