Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası sert sözler
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Arınç, HDP eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında sert sözler sarf etti.
GÜNDEM , 02 Mart 2015 Pazartesi, 19:14
Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası sert sözler
İşte Arınç’ın açıklamasından satır başları:

Sayın Başbakanımız iç ve dış gelişmelerle ilgili bilgi sundular.
AB Bakanımız özellikle AB konusundaki gelişmeleri aktardılar. Burada önemli bir gelişme var. Avusturya’da çıkan İslam yasası hakkında Bakanlar Kurulumuzu bilgilendirdi.

DEMİRTAŞ’IN HÜKÜMETİN TUTUMU UMUT VAAT ETMİYOR AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz cumartesi günü HDP milletvekilleri ve sayın bakanların bulunduğu 10 maddelik açıklama yaptı. Özeti şudur bahar aylarında PKK kongresini toplayıp silah bırakacaktır.

Bunların açıklanması bu süreçte önemli bir aşamadır. 2013 yılını nevruzunda da buna benzer Öcalan’ın mesajı milletvekilleri tarafından okunmuştu. Çekilme sürecinin olacağı ifade edilmişti.

2 yılın ardından böyle bir aşamaya gelindi. 2 yıllık bir gecikme var. Maalesef silahları ellerinden bırakmadılar. Silah bizim için güçtür bırakmayacağız dedikler. Terör olayları olmadı. Ama bunun yanında kamu güvenliğini bozan başka olaylar yaşanmaya başladı.

Kobani bahane edilerek terör benzeri olaylar yaşandı. Sayın Başbakanımız da söyledi, çözüm süreci için bunlara göz yumulamaz. Hükümetimiz bu konuda kararlıdır. Ben de bu kararlılığı temsil ediyorum.

HDP legal bir partidir. Çözüm sürecinde bizim partnerimizdir. Partnerimizle iyi ilişkiler kurmayı arzu ederiz.

HDP milletvekillerinin pek çoğu ile de iyi arkadaşlık ilişkilerimizi olduğunu herkes bilmelidir. 6 yıldan bu yana çözüm sürecini en çok savunanlardan biriyim.

Ama birilerinin beklediği ve umut ettiği gibi çözüm süreci çözülme süreci değildir.

Bugüne kadar HDP’li milletvekillerinin hiçbiri beni çözüm sürecini engellemekle itham etmedi.

Dolmabahçe’de yapılan açıklamada bulunan 3 HDP’li vekile teşekkür ediyorum. Onlar samimi olarak çaba sarf etmekte. İmralı’ya da görüşmeye gidiyorlar. Görüşmeye gidip de bir daha gidemeyenler var.

DEMİRTAŞ’IN SİZİN HAKKINIZDAKİ SÖZLERİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Çok özel bilgilere sahip bir insanım ben.

6-7 Ekim olaylarının ardından sayın Demirtaş’ın tutumunu da eleştirmiştim.

Demirtaş çözüm süreci konusunda iyi niyetli çaba gösteren biri değildir.

Bana ulaşan bilgilerin gerçekliğini çok iyi bildiğimi için söylüyorum. O şimdi önümüzdeki seçimler için iyi bir proje olarak görülüyor.

Bu proje sadece Demirtaş’ın sahsında değil içinde kızıl yıldızı barındıran vatan Partisini de barındıran bir kısmı vardır.

Düşünebiliyor musunuz milli görüşün içinde yer alan birisi Perinçek’le birlikte Esad’ı ziyarete gidiyor.

Çözüm sürecine ne kadar engel çıkarıldıysa bunlardan sorumlu olanların en başta geleni Selahattin Demirtaş’tır

Hatip Dicle’ye, Leyla Zana’ya teşekkür borcumuz var. Benim eleştirilerim Demirtaş’ın şahsında olduysa bunun sebepleri vardır. Bunları derinleştirmenin anlamı yok.

4 Şubat’ta açıklanması gereken bu 10 madde neden 24 Şubat’ta açıklandı. Bize farklı yollardan ulaştırılmıştı ve kabul edemeyeceğimiz şeyler vardı. Biz her geleni kabul edecek değildi.

İtiraz ettik bunun üzerine turizm gelişti maşallah. Bir kısmı apar topar İmralı’ya gitti, kimi Kandil’e. Bu 20 gün böyle geçti. Bizim önümüze gelen ve kabul edilmesi gereken metin okunan metin değildir.

4’ünde bu metni kabul etmiş olsaydın ben bunların hiçbirini söylemiş olmazdım. Metnin yüzde 60’ı değişti.

PERVİN BULDAN’IN “SAYINARINÇ’A SELAM OLSUN” TWEETİ HAKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Sayın Buldan bana selam gönderiyor. Bu işlerin bu noktaya gelmesinde samimi katkıları olmuştur.

Benim eleştirdiğim konu cumartesi okunan konu değildir. Ben çok şükür ilkeli kararlı siyaset yapmayı seven bir insanım.

Ne Demirtaş ne Buldan 4 Şubat'ta önümüze getirilen metin bu değil diyorsa benim sözlerim de o derece haklıdır.

MUSUL VALİSİ’NİN TÜRKİYE IŞID’LE SAVAŞA KATILACAK AÇIKLAMASI

Nuceyfi şu an Musul valisi değil. Maalesef Musul DEAŞ’ın işgali altında. Biz DEAŞ’a karşı 60’tan fazla ülkenin desteklediği koalisyonda destekçiyiz. Bunun sınırlı olduğunu söylemek isterim.

Eğer DEAŞ’a karşı böyle bir koalisyon hareket edecek ve sonuç alacaksa sadece havadan yapılacak operasyonlarla netice almak mümkün değil. Türkiye daha kapsamlı kara harekatının gerekli olduğunu ifade ediyor.

Biz daha ne kadar milyonları kabul edebiliriz. O yüzden güvenli hava sahasının olmazsa olmazı olduğunu koalisyon da çok iyi biliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR