Bursa Barosu'ndan cinsel istismar tepkisi
İstanbul Küçükçekmece'de yaşanan 4 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayını, Bursa Barosu yaptığı açıklama ile kınadı. Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Merve Kayrak, "Bu dehşet vakaların münferit olduğunu düşünmek mümkün değildir" denildi.
BURSA , 25 Nisan 2019 Perşembe, 15:22
Bursa Barosu'ndan cinsel istismar tepkisi

Bursa Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Merve Kayrak, İstanbul'da yaşanan cinsel istismara ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusal egemenliğimizin ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza armağan ettiği bayram gününde İstanbul Küçükçekmece'de dört yaşındaki çocuğumuzun başına gelen istismar vakası kanımızı dondurmuştur. Son zamanlarda yaşanan bu dehşet vakıaların münferit olduğunu düşünmek mümkün değildir. Yaşanan olaylar göstermiştir ki; Türk Ceza Kanunu'nun cinsel suçlar bölümünde cezaların arttırılması amacıyla yapılan düzenlemeler tam tersi sonuçlara yol açmıştır. Çocuklara karşı yapılan her türlü cinsel eylemin 'cinsel istismar' olduğunu düzenleyen hükümler karşısında TCK'da yapılan çelişkili düzenlemeler mağdur çocuk aleyhine sonuçlar doğurmuştur. Özelde kanunda, genelde toplumdaki olumsuz bu değişmeler sonucu evlatlarımız her gün vahşice olayların mağduru haline gelmektedir. Yara alan toplum vicdanının onarılması ve başka çocuklarımızın da dehşet verici olayların mağduru olmaması için devletin öncelikle önleyici tedbirler alması gerekmektedir. Bursa Barosu olarak bu süreçte her zaman olduğu gibi mağdur çocuğumuza ve ailesine her türlü desteği vereceğimizi ve çocuklarımızı korumaya, desteklemeye devam edeceğimizi kamuoyuna duyururuz."

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR