Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu!
Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, çeşitli etkinliklerle kutlandı.
BURSA , 19 Mayıs 2019 Pazar, 13:18
Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu!

Bursa'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri 'gençlik yürüyüşü' ile başladı. Törenler, öğrencilerin oluşturduğu kortejin bando takımı eşliğinde Tophane Saltanat Kapısı'ndan Heykel'deki Atatürk Anıtı'na kadar yürümesiyle başladı.

Yürüyüş sebebiyle Atatürk Caddesi trafiğe kapatıldı. Yürüyüş sonunda Bursa Kent Müzesi toplanan gruplar, çeşitli spor okulu ve lise öğrencilerinin gösterilerini izledi.

Heykel'de saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşı, bir grup genç tarafından işaret diliyle aktarıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Uysal, yaptığı konuşmada, Türk gençliğine armağan edilen 19 Mayıs'ı en iyi şekilde gelecek nesillere aktarmanın herkesin sorumluluğu olduğunu söyledi.

Uysal, "Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasını ve tarihe altın harflerle yazılan kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 100. yılında sizleri selamlıyorum. Mustafa Kemal'in 100 yıl önce Samsun'da yakılan bağımsızlık ateşi milletimizin cesaretiyle birleşerek Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu müjdelemiştir" dedi.

Türk gençliğinin ecdadından aldığı ilhamla Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşıyacağını dile getiren Uysal, vatanın birliği ve bütünlüğü için canlarını veren şehitleri andı.

Konuşmanın ardından Karagöz Halk Dansları Topluluğu tarafından gösteriler sunuldu, şiirler okundu, karate ve güreş takımı gösteri yaptı.

Törenlere Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Yıldız, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, bazı milletvekilleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Şiir, halk dansları, karete, güreş takımı gösterisi, bando ve wushu gösterilerinin yapıldığı kutlamalar vatandaşlardan ilgi gördü. Programın sonunda Atatürk ve Gençlik Koşusu'nda dereceye giren sporcular ödüllendirildi.

BURSA'DA 19 MAYIS COŞKUSU! fotoğraf galerisi için tıklayın!

NİLÜFER'DE 19 MAYIS TÖRENİ DÜZENLENDİ

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları, Nilüfer'de düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "19 Mayıs'ın mücadele ruhunu her zaman olduğu gibi 100'üncü yılında da coşkuyla yaşıyoruz" dedi. Milli mücadelenin 100. yılı Nilüfer'de coşku içinde kutlanıyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için ilk tören ilk tören Nilüfer Belediyesi Halk Evi önündeki Nilüfer Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. Atatürk Anıtı önündeki çelenk sunma törenine Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Özer Anaç, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları, Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, muhtarlar, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri. Belediye çalışanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem ile diğer kurumların temsilcilerinin Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, 19 Mayıs'ın, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olduğuna dikkati çekti. Turgay Erdem, "Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün her şeyi göze alarak, Bandırma Vapuru ile çıktığı kurtuluş mücadelesi tüm ulusu birbirine kenetlemiştir. Karadeniz'den başlayarak, Anadolu'nun her köşesine yayılan mücadele ruhu bütün ulusu sarıp sarmalamıştır. O ilk adımın ardından, millet olarak, özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğimizi açılan cephelerde dünyaya haykırdık. Dedelerimiz ve ninelerimiz, kadın, erkek, genç, yaşlı demeden, bir ülkenin nasıl yoktan var edileceğini tüm cihana gösterdi. Yılmadılar, yıkılmadılar hep çalıştılar, birlik oldular ve başardılar" dedi.

100. YIL YÜRÜYÜŞÜNE DAVET

Ulu Önder'in açtığı açtığı yolda aynı kararlılıkla barış içinde, kardeşçe ve huzurla ilerlemek gerektiğini ifade eden Turgay Erdem, "Çağdaş ve demokratik ilkelerimizden asla vazgeçmiyoruz. Zorluklara göğüs geriyor, 19 Mayıs'ın mücadele ruhunu her zaman olduğu gibi 100'üncü yılında da coşkuyla yaşıyoruz. Atamızı, silah arkadaşlarını tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum" dedi.

Başkan Turgay Erdem konuşmasında bütün halkı 19 Mayıs günü saat 19:00'da Fatih Sultan Mehmet Bulvarı'nda düzenlenecek yürüyüşe de davet etti. Konuşmanın ardından Turgay Erdem ve beraberindekiler Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Şiir Kulesi'ne geçerek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için özel olarak okunan şiiri dinledi. Deniz Saniye Bayrak'ın okuduğu Cahit Külebi'nin, 'Mustafa Kemal' adlı şiiri, dinleyenlere duygu dolu anlar yaşattı.

Tören sonunda Başkan Turgay Erdem'e, Nilüfer Belediyesi'nin, PTT iş birliğiyle bastırdığı "Milli Mücadele'nin 100. Yılında Adım Adım Zafere" yazılı kart, ilk gün zarfı ve özel tarih damgalı pul hediye edildi.

İNEGÖL'DE MİLLİ MÜCADELE'NİN 100. YILI KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi İnegöl'de düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün murtuluş mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte Bandırma Vapuruyla 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının 100'üncü yıl dönümü, bugün tüm yurtta olduğu gibi İnegöl'de de coşkuyla kutlandı. Resmi törenler 09.30'da Atatürk anıtında gerçekleştirildi. İlçe gençlik hizmetleri ve spor ilçe müdürlüğü çelenginin anıta sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve istiklal marşının ardından sona erdi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, kutlamaları daha sonra İnegöl Spor Salonu'nda Naire Çikayeva Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti. Naire Çikayeva Anadolu Lisesi Müdürü Cavit Yakşi ve İlçe Spor Müdürü Yusuf Şevki Yücel, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar. Şiirlerle süslenen programda, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ile Gençliğin Ataya cevabı da öğrenciler tarafından okundu. Naire Çikayeva Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı gösterilerle devam eden törenlerin sonunda, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere kupa ve madalyaları takdim edildi. Ayrıca bu öğrencilerin okul idarecilerine de plaket verildi. Kutlamalar, toplu hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

İZNİK'TE 19 MAYIS HEYECANI

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıldönümü İznik'te coşkuyla kutlandı. 100. yıl dönümü kutlamaları ilk olarak Atatürk Anıtı önünde Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü çelenginin sunumuyla başladı. Kutlama programı İznik Milli İrade Meydanı önünde devam etti.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Şehit Sedat Pelit Anadolu Lisesi Beden Öğretmeni Lokman Avşar tarafından sunulan 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlama programına İznik Kaymakamı Bülent Bayraktar, Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, Cumhuriyet Savcısı Sabahattin Taha Hasbutcu, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Okul Müdürleri, Gaziler Derneği, Sivil Toplum örgütleri, öğrenciler ve İznik halkı katıldı.

Etkinlikte günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Hüseyin Coşkun tarafından yapıldı. Coşkun konuşmasında "Gençlik gelecek demektir. Türk genci Türk istiklalinin ve Türk Cumhuriyetinin yılmaz bekçisi bu gün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir . Sevgili gençler siz Türk'e istiklal aşkını veren Nene Hatunların, siz 'Ya İstiklal ya ölüm' diyen seyit onbaşıların, siz tarihi tarih yapan yavuzların çağ açıp çağ kapayan Fatih Sultan Mehmet'in soyundansınız. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içerisinde tüm sorunların üstesinden geleceksiniz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutlarım" dedi.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıl dönümü programında Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi Taha Balaban ( Bir Kurtuluş Destanı), Şehit Sedat Pelit Anadolu Lisesi öğrencisi Nursima Arabacı (Atatürk'ten Son Mektup) şiirlerini okudular. Etkinlikte yurtdışında gelen ve İznik'te misafir olan Rusya Cumhuriyeti Saha (Yakut) Türkleri yöresel Halk Oyunlarını sunarken, İznik Halk Dansları Topluluğu, Batum Kafkas ve Kültür Derneği, Elif Fit Spor Kulübü Jimnastik gösterisi, halat çekme, güreş takımı ve tekvando takımı sergiledikleri gösteriler ile büyük beğeni topladılar.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. yıl dönümü nedeniyle okullar arasında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından kupaları ve madalyalar takdim edildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR