Bursa'da arazisi zarar gören çiftçi dayanamadı ve...
Doludan ekili arazisi zarar gören bir çiftçi kalp krizi geçirirken, Karacabey Ziraat Odası heyeti ovada inceleme yaptı.
BURSA , 23 Haziran 2014 Pazartesi, 11:56
Bursa'da arazisi zarar gören çiftçi dayanamadı ve...

Karacabey'de geçen hafta yaklaşık 15 dakika süren dolu yağışı çiftçiyi vurdu. Beylik Mahallesi'nden Seyfettin Koç isimli bir üretici kalp krizi geçirdi. Dolu yağışıyla birlikte yaklaşık 100 dönüm domatesi perişan olan Koç, Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan müdahaleler sonucunda Koç'un hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi. 100 dönüme yakın domatesi büyük maddi zarara uğrayan Seyfettin Koç, devletten destek beklediklerini söyledi. Bu şekilde borçların ödenemeyeceğine vurgu yapan Koç, "Borç erteleme ya da af olmazsa biz çiftçiler yok olur gideriz" dedi.

Öte yandan Eskisarıbey çiftçilerinden Talat Malçok'un karpuz tarlasında da büyük hasarlar meydana geldi. Karpuzları mermi gibi delen dolu yağışıyla yıkılan çiftçiler, şimdi devletin kendilerine sahip çıkmasını bekliyor.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, doludan etkilenen köylerde incelemelerde bulundu. Ziraat Odası'nın ziyaretlerinde Beylik Mahalle Muhtarı Ersin Ayyıldız ve Ovaesemen Mahalle Muhtarı Habib Ozar da hazır bulundu.

Beylik Mahallesi'nde kalp krizi geçiren Seyfettin Koç'la da bir araya gelen Karahasanoğlu, mağdur çiftçiyi teselli ederken, her zaman üreticinin yanında oldukları mesajını verdi. Dolunun etkili olduğu Ovaesemen, Beylik, Eskisarıbey, Sazlıca, Gönü ve Bakır mahallerindeki ekili arazilerin yüzde 60'ında büyük zararlar meydana geldiğini söyleyen Karahasanoğlu, devletten acil olarak af beklediklerini duyurdu.

Köylerdeki sıkıntıyı yetkili birimlere ileteceklerini kaydeden Karahasanoğlu, "Çiftçimizin yüzü bir türlü gülmüyor. Artan maliyetler ve ürünlerin para etmemesi bir yana, bu yıl da doğal afetler bizleri üzdü. İlçemizin birçok yerinde muhtelif zamanlarda gelen aşırı yağış ve dolu, yine çiftçimize zarar verdi. Bu konuda söyleyecek pek fazla bir şey yok. Her şey Allah'tan. Ancak devletimiz bizleri yalnız bırakmasın. Çok yakın bir zamanda birçok alanda borçlara af gelecek. Ancak bu konuda çiftçilerimize yönelik herhangi bir af söz konusu değildi. Umarım bu tür olaylar göz önüne alınır ve çiftçilerimize yönelik de geniş çaplı bir af gelir. Aksi halde üreticinin dayanacak gücü kalmadı" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR