Bursa'da Başbakan Erdoğan'a hakaret davasında ilk duruşma
Bursa'nın Mudanya İlçesi’nde, Taksim Gezi olayları sırasında yaşamını yitiren Berkin Elvan protestosu sırasında, Başbakan Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla, 28 genç hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaretten açılan davanın görülmesine Mudanya 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde başlandı.
BURSA , 24 Haziran 2014 Salı, 10:23
Bursa'da Başbakan Erdoğan'a hakaret davasında ilk duruşma

Taksim Gezi olayları sırasında başından yaralanarak yaşamını yitiren Berkin Elvan için 12 Mart’ta Bursa’nın Mudanya İlçesi Mütareke Meydanı’nın da yapılan yürüyüşe katılan 28 genç hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla ile Mudanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dava açıldı.

Mudanya İlçesi Hükümet Konağı binası içinde bulunan Mudanya 2’nci Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, haklarında 2 yıla kadar hapis cezası istenen 28 tutuksuz sanıktan 23'ü katıldı.

Davada 6 avukatın savunduğu sanıklar, ‘yürüyüşe katıldıklarını fakat hakaret içeren slogan atmadıklarını’ söylediler. Avukatların, Başbakanın da ifadesinin alınması ve sabıka kaydının istenmesi talebi mahkeme tarafından kabul edilmedi. Sanıkların avukatı ve Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şube Başkanı Aslı Evke Yektin, sanık yakınlarının ve izleyicilerin yer darlığı gerekçesi ile adliye dışına çıkartıldığı davanın, katılmayan 5 kişinin ifadesinin dinlemesi için 30 Haziran’a ertelediğini söyledi. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR