Bursa'da erkenci kiraz hasadı başladı
İnegöl'de erkenci kirazın hasadına başlandı. Kış şartlarının sert geçmesiyle kirazda düşüş yaşandığını belirten çiftçiler, kirazın tarladan çıkış fiyatının 8 lira olması gerektiğini söyledi.
BURSA , 21 Mayıs 2019 Salı, 13:49
Bursa'da erkenci kiraz hasadı başladı

İnegöl ilçesi İsaören Mahallesi'nde erkenci kirazın hasadına başlanmasıyla çiftçiler hummalı bir çalışma gerçekleştiriyor. Sabahın ilk ışıklarıyla bahçelerine giderek erkenci çeşit 'cristobalina' cinsi kirazları özenle ağaçlardan toplayan üreticiler, daha sonra mahalle meydanındaki alım merkezine giderek ürünlerini satmaya çalışıyor. Hasat hakkında konuşan İnegöl İsaören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Erhan Ulu, "Erkenci kirazımızın hasadı bugün itibariyle başladı. İsaören Mahallesi ve çevresinde 350 ton civarında rekolte bekliyoruz. Kilogram fiyatları 5-7 lira arasında. Kirazın maliyeti zaten bize 4 lira" dedi.

SERT GEÇEN KIŞ, KİRAZI ETKİLEDİ

İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de, sert geçen kış sezonunun birçok meyve ile sebzede olduğu gibi kirazı da olumsuz yönde etkilediğini söyledi. Başkan Çelik, "Geçtiğimiz kışın sert geçmesi erkenci kirazımızı olumsuz etkiledi. Tarlalardaki kirazlarımızın yarısı yandı. Bu yıl çok beklentimiz yok. Kirazın tarladan çıkış fiyatının 8 lira olması gerek. Zaten kirazın bize maliyeti 4 kira. Kirazın en az 8 lira olması lazım ki çiftçimiz para kazansın" dedi.

Kiraz üreticilerinden Hüseyin Can, "2019 yılın ilk kiraz hasadı başladı. Ancak hasadın yanı sıra son günlerde yaşanan don ve kırağı kirazı oldukça kötü etkiledi. Ağaçlarda geçen yıl kirazdan geçilmezken, bu yıl ise neredeyse yarı yarıya fark ediliyor. Fiyatlar ise tarlada 5 ile 8 TL arasında fakat pazarda ise fiyat 16 TL kadar çıkıyor. Kirazda azalma var bunun sebebi ise don ve kırağa. Toplatmaya değmez, işçi tutsan parasını çıkaramazsın" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR