Bursa'da evcil hayvan mezarlığa büyük ilgi
Bursa'da çok sevdikleri evcil hayvanlarını kaybeden vatandaşlar, onları öldükten sonra da yalnız bırakmıyor. Sevgilerini hayvan mezarlığındaki kabir taşlarına yazılar yazarak gösteren hayvanseverler, tatil günlerinde mezarlığa geliyor.
BURSA , 17 Mayıs 2013 Cuma, 10:30
Bursa'da evcil hayvan mezarlığa büyük ilgi

Osmangazi Belediyesi’nin Hamitler Mahallesi’nde açtığı Evcil Hayvan Mezarlığına şimdiye kadar 401 evcil hayvan gömüldü. 2007 yılında 114 dönümlük arazide hizmet vermeye başlayan Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde isteyenler, hayvan sahiplerine tahsis edilen hayvan mezarlığının kenarlarını çevirip üzerine duygularını dile getiren yazıların yazıldığı mezar taşı yaptırabiliyor. Mezarlığa şimdiye kadar 401 hayvan gömülürken, bu hayvanların içinde kedi, köpek, bukalemun ve iguana gibi hayvanlar var.

Hayvanlarını öldükten sonra da yalnız bırakmayan hayvan sahipleri, hayvanlarına olan sevgilerini mezar taşlarına yazdıkları yazılarla kalıcı hale getiriyor. Mezar taşlarındaki, “İyi ki hayatımıza girdin. İyi ki seni tanıdık, seni çok seviyoruz, hayatımın anlamı, yaşama sevincim, Allah’ın bana lütfusun. Meleğim, gözlerimi senin yanında açıncaya kadar bekle, zeytin gözlüm Cincır. Bizi elim bir kaza ayırdı. Sen kalbimizde yaşayacaksın. Laynis, oğluşum, rahat uyu. Seni hiç unutmayacağız. Burada güzel kızımız Tarçın'ımız yatıyor. Bize tüm hayvanları sevmeyi, hayatın onlarla daha güzel yaşanabildiğini öğretti. Her zaman bizimlesin” yazıları dikkat çekiyor.

İlk Evcil Hayvan Mezarlığının Bursa’da olduğunu hatırlatan Osmangazi Veteriner İşleri Müdürü Aysu Altıkardeşler İlman, mezarlıkta evcil hayvanlarının hepsinin defnedilebildiğini söyledi. Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde 378 köpek, 260 kedi, 14 at ve çok sayıda keçi, tavşan, eşek bulunduğunu belirten İmlan, “Hayvan mezarlığında kedi ve köpekler çoğunlukta. İsteyen vatandaşlarımız mezarların etrafını çevirip mezar taşlarına çeşitli yazılar yazabiliyor. Hayvanlar için yapılan mezar taşına yazılan duygu dolu sözler çok güzel. Bazı aileler haftanın belirli günleri gelip hayvanların mezarlarının çevresini temizleyip dakikalarca bekliyor” dedi.

Hayvan mezarlığına ölen kedisini gömen ve mezar taşı yaptıran Fikret Gül, belediyenin vermiş olduğu hizmetten son derece memnun kaldıklarını söyledi. Hayvanlarını öldükten sonra da hatırladıklarını söyleyen Gül, haftanın belirli günlerinde mezarın bakımını yaptığını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR