Bursa'da 'evlatlık' dramı... Koruyucu aileye büyük şok
Yıllarca evlat hasreti çeken Çavdar çiftinin, koruyucu aile olarak 4 yıl boyunca baktıkları çocuk, iddiaya göre daha zengin bir aile istediği için ellerinden alındı. Çocuğun eşyalarını koklayarak hasretlerini dindirmeye çalışan gözü yaşlı çift, yaşadıklarına isyan ediyor.
BURSA , 08 Kasım 2017 Çarşamba, 08:23
Bursa'da 'evlatlık' dramı... Koruyucu aileye büyük şok

HABER | Derya DEMİR

Bursa'da filmleri aratmayan bir evlatlık dramı yaşandı. Gülser Çavdar (43) ve eşi Sezai Çavdar (46) çocukları olmayınca 23 yıl sonra evlat edinmek istedi. Ancak o zamanki koşulları evlat edinmek için elverişli olmadığı için koruyucu aile olarak başvurdular. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nce, kendileri-ne koruyucu aile vasfında verilen 11 aylık bebeğe 4,5 yaşına kadar kendi öz çocukları gibi bakan aile, şartlar uygun olunca çocuğu evlat edinebilmek için kuruma bir dilekçe verdi. Ancak çocuk, iddiaya göre, daha zengin olduğu için başka bir aileye verildi.

'ELİMİZDEN ALDILAR'

2013 yılında evlat edinmek için ilgili kuruma başvurduklarını belirten Sezai Çavdar, "Şartlarımız uygun olmadığı için 11 aylık bir çocuğu koruyucu aile olarak aldık. Kalbinin delik olduğunu, ayrıca yürüme bozukluğu, böbreklerinde de sağlık problemleri olduğunu söylediler. Biz çocuğun bütün sağlık sorunlarını giderdik. Öz çocuğumuz gibi baktık. Çocuğu evlat edinebilmek için yeterli kriterlere ulaştığımızda kurum bize, evlat edinmek istiyorsanız dilekçe yazın dedi biz de dilekçemizi yazdık. Kurum kendilerinin mahkeme açacaklarını, koruyucu aile olduğumuz için öz ailesi çıkmadığı müddetçe önceliğin bizde olduğunu söyledi. Biz mahkemeyi beklerken çocuğu elimizden aldılar"dedi.

'ÇOCUĞU ÖLDÜ BİLİN!'

Çocuğun kendilerinden nasıl alındığını anlatan Gülser Çavdar ise, "Bizi geçen yıl eylül ayında çocuk yanımızda olmadan görüşmeye çağırdılar. Personel çocuğu alıp başka bir aileye vermek istediklerini söyledi. Biz de evlat edinmek istediğimizi ve dilekçe yazdığımızı, çocuğu vermek istemediğimizi söyledik. 2 gün sonra yeniden kuruma çocukla birlikte çağrıldık. Biz de eşimle beraber çocuğumuzu alarak kuruma gittik. Kurumun giriş kapısında çocuğu elimizden aldılar ve bizi bahçede beklettiler. Yarım saat sonra gelip bize, çocuk diğer aileyle gitmek istiyor, 'çocuğunuza el koyduk, çocuğunuzu öldü bilin deyip' çocuğumuzu bizden kopardılar. Evlat edinebilmek için her türlü prosedürü uyguladık, şartlarımız tutuyordu. O günden sonra da bir daha göremedik" ifadelerini kullandı.

'OĞLUMUZU GERİ VERİN'

Çocuklarının alındığı günden beri eski hayatlarına dönemediklerini aktaran çift, "Psikolojimiz ciddi anlamda etkilendi. Çocuğumuz bizden alınalı tam 1 yıl oluyor odası bıraktığı gibi, o günden beri kilitli. Evin her köşesinde oğlumuzun anısı var. Oğlumuzun bize geri veril-mesini istiyoruz, onu çok özlüyoruz" dedi. Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'na çocuklarının geri verilmesi için dava açtıklarını ifade eden çift, ilk duruşmanın yapıldığını ikinci duruşmanın ise 8 Şubat 2018 tarihinde olacağını söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR