Bursa'da facia teğet geçti... Göçük tehlikesi olan evler mühürlendi
Bursa’da inşaat çalışmasından dolayı meydan gelen çatlakların büyümesi üzerine, merkez Osmangazi ilçesi Çeşmebaşı Mahallesi’ndeki 2 ev mühürlenirken, 3 evin doğal gazı kesildi.
BURSA , 22 Haziran 2014 Pazar, 10:54
Bursa'da facia teğet geçti... Göçük tehlikesi olan evler mühürlendi

Bursa’nın merkez Osmangazi ilçesi Çeşmebaşı Mahallesi Vatan Sokak’ta ikamet eden vatandaşlar, göçük korkusu yaşıyor. İddiaya göre, yaklaşık 10 gün önce 850 metrekarelik boş bir arsada tekstil fabrikası yapımı başladı. Bir haftalık çalışmanın ardından Vatan Sokak’taki bahçe ve zeminde çatlaklıklar meydana geldi. Mahalle sakinlerinin haber vermesi üzerine kontrol yapan Osmangazi Belediyesi, 2 evi, tehlikeli olduğu gerekçisiyle mühürledi. BURSAGAZ ekipleri ise 3 evdeki doğal gazı kesti. Evlerinin mühürlenmesi üzerine 2 ev sahibi komşularında yatıp kalkıyor.

GÖÇÜK TEHLİKESİ VAR

Öte yandan mahalledeki çatlaklıklar da 1 gündeki değişim dikkat çekiyor. Gün geçtikçe çatlayan zemin mahalle sakinlerini korkutuyor. Firma yetkilileri ise, durumun bu kadar büyük olabileceğini tahmin etmediklerini söyledi. Çatlaklıkların büyümesi üzerine firma yetkilileri çalışmalarını durdurdu. Çatlakların suyla dolmaması için mahalleye gider kuran firma yetkilileri, kaymayı önlemek için inşaat alanına kazık çakacak.

\\\"\\\"

Çeşmebaşı Mahalle Muhtarı Şakir Yakupoğlu, “Mahallemiz kaygan zemin üzerine kuruludur. Toprağı çok kayıyor. Bu inşaattan geç haberimiz oldu. En azından erken haberimiz olsaydı bilinçlendirirdik. Bize kimse sormadı ve biz bu durumu kendimiz gördük. Sonra kazıyı durdurduk ama bir gün geçmeden zemin bu hale geldi” dedi.

\\\"\\\"

Çalışmanın yaklaşık 10 gün önce başladığını ifade eden mahalle sakinlerinden Rızvan Şerifoğlu, “Kimse iyi tedbir almadı. Toprak kaymaya başladıktan sonra birkaç moloz getirdiler. Akşam bir ölçü yaptığımızda derinlik 5 santimetreydi. 1 saat sonra tekrar yaptığımızda derinlik 7 santimetreye çıktı. Şirket insanları hep kendi tarafından konuşuyor. Belediyeden ve BURSAGAZ’dan gelip, kontrol yaptılar. Daha sonra evi mühürleyip, gazı kapattılar” diye konuştu.

\\\"\\\"

Evi mühürlenen kişilerden Nebibe Şerifoğlu ise, “Şirket yetkililerini bu kadar kazmayın dedikçe kazdılar. Evimizi mühürlediler. Evimizi boşaltın dediler. Ne yaptığımızı şaşırdık. Artık evimizde kalamıyoruz, komşularda kalıyoruz. Bizim evimizde her şeyimiz vardı. Biz şimdi nereye gideceğiz. İnşaat başlamadan kayma yoktu” şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR