Bursa'da FETÖ "abi"leri tutuklandı
Bursa'da, FETÖ'nün eğitim kurumlarında görevli öğretmenlere yönelik düzenlenen operasyonda, 13'ü kadın 33 kişi gözaltına alındı. Bu şüphelilerin farklı yapılanmalarda örgütte söz sahibi olan "abi" ve "abla"lar olduğu ortaya çıktı. Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen 20 kişiden 19'u tutuklanırken, 1'i serbest bırakıldı.
BURSA , 20 Mart 2017 Pazartesi, 22:15
Bursa'da FETÖ "abi"leri tutuklandı

İlker TÜRKER'in haberi...

Bursa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Nilüfer Özel Eğitim Kurumları'nda (Silim A.Ş.) çalıştığı tespit edilen 59 öğretmen ile ilgili çalışma başlattı. İsimleri tespit edilen öğretmenlere yönelik Bursa merkezli, İnegöl, Mudanya, Yenişehir , Mustafakemalpaşa ile İstanbul'da düzenlenen eş zamanlı operasyon düzenlendi.

"FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak", "6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet etmek" suçlarından haklarında gözaltı kararı çıkartılan 59 öğretmenden 13'ü kadın 33'ü yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin bursa'da örgüt içerisinde abla ve abilik yaptığı iddia edildi.

Haklarında yakalama kararı bulunan 26 öğretmen ise, her yerde aranıyor.

"BYLOCK" KULLANICISI ÇIKTILAR

Yapılan soruşturmada şüphelilerin tamamının örgütün haberleşme aracı olan "ByLock" programını kullandıkları tespit edildi.

Öte yandan şüphelilerin bir kısmının örgüt içerisinde atamaya tabi personel olduğu belirlenirken, bir kısmının ise Fethullah Gülen'in verdiği talimatlara uyarak, Bank Asya'yı kurtarmak için para yatırdığı belirlendi.

FETHULLAH GÜLEN SAAT GÖNDERMİŞ

Gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda ise 2 adet Kıtmir Duası ile Fethullah Gülen imzalı bir kol saati ile örgütsel dökümanlar ele geçirildi. Gülen'in kendi imzasını taşıyan saati, Amerika'da bulunan yüksek derecedeki örgüt üyelerinin, Türkiye'deki "abi" statüsündeki şahıslara, örgüt adına yaptığı eleman ve maddi kaynak temini karşılığında ödül olarak verildiği ortaya çıktı.

FETÖ'ye eleman ve para temin eden örgüt abilerine hediye edilen Gülmen imzalı saat...

"ABLA"LAR İÇİN KITMİR DUASINI KENDİ EL YAZISIYLA YAZMIŞ

Aramalarda ele geçirilen Kıtmir Duasının ise, 7 uyurların yanlarındaki köpeğin ismiyle kıtmir olarak tanımlayan FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in kendisine simge yaptığı belirlendi. Kıtmir'i aynı zamanda örgüt içerisinde önemli bir 'örgüt nişanı' olarak kullanıldığı da ortaya çıktı. Gülen'in kendi el yazısıyla yazdığı Kitmir Duası kolyelerinin ise örgüt "abla"larına özel olarak hediye verildiği, diğer örgüt mensuplarının ise parayla satın alabildiği tespit edildi.

FETÖ'de görevli "abla"lara hediye olarak gönderilen 'Kitmır Duası' yazılı kolye...

BİRÇOK FARKLI YAPILANMA ORTAYA ÇIKTI

Şüpheliler hakkında yapılan çalışmalarda ise birçoğunun örgütün hücre yapılanması içinde, birbirinden farklı grupların "abi" ve "abla"sı pozisyonlarında oldukları belirlendi. Bir şüphelinin zabıt katiplerinin "abi"si, diğerinin ise Işıklar Askeri lisesi'ne girecek öğrencilerin seçimini yaptığı ve halen askeri lisede öğrenim gören öğrencilerin "abi"si olduğu tespit edildi.

15 TEMMUZ VURGUSU: "BU DAHA NE Kİ"

Bazı "abi" ve "abla"ların ise, 15 Temmuz darbe girişimini kastederek, "Bu ne ki daha neler göreceksiniz" ve bunun gibi beyanlarda bulundukları, birçoğunun örgüt içerisinde atamaya tabii personel oldukları da ortaya çıktı.

6 ÖRGÜT "ABLA"SI TUTUKLANMIŞTI

Soruşturma kapsamında geçtiğimiz gün adliyeye sevk edilen 13 şüpheli kadından, 6'sı tutuklanarak cezaevine gönderilirken, 7 kadın ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

19 ÖRGÜT "ABİ"Sİ TUTUKLANDI

Emniyetteki sorgulamaları bu sabah tamamlanan 20 örgüt "abi"si şüpheli de, "FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak", "6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesine dair kanuna muhalefet etmek" suçlarından adliyeye sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen 20 şüpheliden 19'u tutuklanırken, 1'i serbest bırakıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR