Bursa'da hakimden sanığa fırça! "Kızı vuracağına..."
Bursa’da geçen ağustos ayında, 12 yıl önce evi terk edip evlenen kızı Gülcan’a benzettiğini öne sürdüğü Remziye Y.’yi önce tabancayla ateş ederek, ardından bıçaklayarak ağır yaralayan Haydar E., 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı.
BURSA , 07 Mart 2015 Cumartesi, 10:18
Bursa'da hakimden sanığa fırça! "Kızı vuracağına..."
Duruşmada olayı anlatırken ağlayan Remziye Y. kendisinden özür dileyen sanık Haydar E’ye "Özrünü kabul etmiyorum beni bedenen ve ruhen çöküntüye uğrattın" dedi. Mahkeme Başkanı Atilla Oğuz da, 25 yıllık hakim olduğunu, böyle ilginç bir davaya ilk kez tanık olduğunu belirterek, “Burası yol geçen hanı değil. Benim gibi herkesin çoluk çocuğu var, kızı vuracağına polise gitseydin" dedi. Hakkında ömür boyu hapis cezası istenen Haydar E’nin tahliye istemi mahkeme tarafından rededildi. 

Merkez Nilüfer İlçesi Çalı Mahallesi’nde oturan Haydar E’nin kızı Gülcan, 12 yıl önce evden ayrılıp Erzincan’da oturan Taner Tiryaki adlı kişiyle evlendi. Kızından o günden bir daha haber alamayan inşaatlarda usta olarak çalışan Haydar E, mahallede yayılan "Kızın kötü yola düştü" dedikoduları üzerine bunalıma girdi. Geçen yıl ağustos ayında Küçük Sanayi Sitesi’ndeki bir kaynakçı dükkanında sekreter olarak çalışan Remziye Y.’yi Batı Garajı’nda gören Haydar E, "Sen benim kızımsın" dedi. Haydar E., kadının kimliğini gösterip, "Ben senin kızın değilim amca. Evliyim ve çocuğum yok" demesine rağmen inanmadı. Buna rağmen genç kadını bir süre takip eden Haydar E, genç kadının kulaklarını da kızının kulağına benzetirken, "Bu Gülcan. Korkudan ismini benden saklıyor" diyerek, önüne geçip genç kadına tabancayla beş el ateş etti. Kalbinin üç santim üzerinden bir mermi isabet eden Remziye Y. yaralı halde kaçıp kurtulmak isterken Haydar E tarafından bu seferde sırtından ve sol boşluğundan bıçaklandı. 

\"\"

ÖZÜR DİLEYEREK AFFETMESİNİ İSTEDİ

Olaydan sonra gözaltına alınan ve tutuklanan Haydar E. 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Olay günü yaşadıklarını anlatan Haydar E , 30 yıl önce eşi Songül’den boşandığını belirterek, “ Gürcan ve Nurcan isimli iki kızlarım var. Kızlarımdan Nurcan 12 yıl önce evden kaçıp Taner isimli kişiyle evlendi. Ben yalnız yaşıyorum, Mahallede herkes kızım Nurcan’ın eşi tarafından kötü yola düşürüldüğünü konuşuyordu. Kahveye gittiğimde bile bana,’ sen nasıl babasın’ diyerek benimle konuşmuyorlardı. Bu durum gururumu kırmaya başladı. Aynaya bakamıyordum, İnsanlıktan çıkmış, kendimden utanıyordum. Aslında ben kızımın eşi Taner’i arıyordum. Olay günü Batı Garajı’nda Remziye Y. ile karşılaştım. ‘Seni kızıma benzettim’ dedim. Daha öncede oturup konuşmuştuk. Bana, ‘beni niye takip ediyorsun. Seni polise bildireceğim’ deyince ben de ‘polise söyleme’ dedim ve telaşa kapılıp yanımda bulunan ruhsatsız tabancamı çıkarıp havaya ateş etmeye başladım. Mermi nasıl denk geldi bilmiyorum, bıçakladığımı da hatırlamıyorum. Psikolojim bozuktu Remziye Y.’den çok özür diliyor ve beni affetmesini istiyorum. Öldürmek ve yaralama kastım yoktu. Tahliyemi istiyorum” diye konuştu.

“BURASI YOL GEÇEN HANI DEĞİL”

Mahkeme Başkanı Atilla Oğuz, sanığa tepki göstererek, “25 yıllık hakimim ve böyle ilginç bir davaya ilk kez tanık oluyorum. Burası yol geçen hanı değil benim gibi herkesin çoluk çocuğu var. Kızı vuracağına polise gitseydin” dedi. 

Hakimin sözleri üzerine Remziye Y., gözyaşlarına boğuldu. Sanık Haydar E de kısa süreliğine salondan dışarıya çıkarıldı. 

\"\"

“ÖZRÜNÜ KABUL ETMİYORUM”

Remziye Y. mahkeme heyetine Haydar E. ile olay gününden üç gün önce karşılaştığını anlatarak, ‘Bana sen benim kızımsın’ dedi. Bende kimliğimi gösterip onun kızım olmadığını anlattıktan sonra ayrıldı. Ancak olay günü tekrar beni takip etmeye başladığını görünce çantamdan telefonumu çıkarıp polisi arayacağım sırada silahını çıkarıp ateş etti. Kaçmak istediğim sırada ise beni arkadan bıçakladı. Özrünü kabul etmiyorum beni bedenen ve ruhen çöküntüye uğrattı. Vücudumdaki yara izleri geçti ama psikolojik hala bozuk, şikayetçiyim “ dedi. 

’Kasten Adam öldürmeye teşebbüs’ suçundan hakkında ömür boyu hapis cezası istenenHaydar E’nin tahliye talebi mahkeme heyeti tarafından reddedilirken duruşma eksik evrakların tamamlanması ve tanıkların dinlenmesi için ileri bir tarihe ertelendi.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR