Bursa'da Hayvanları Koruma Günü kutlandı
Bursa'da 4 Ekim Dünya Hayvanlar Günü Koruma Günü kutlandı.
BURSA , 04 Ekim 2017 Çarşamba, 14:24
Bursa'da Hayvanları Koruma Günü kutlandı

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Av. Ümran Babacan, açıklamalarda bulundu. Bursa Barosu'nda düzenlenen programda konuşan Babacan, "İnsan olabilmenin en önemli koşulu doğayı ve içindeki canlıları korumaktır. Hayvanlar doğanın parçası ve zenginliğidir. Bizler de aynı dünyanın canlılarıyız.

Her canlı hayat hakkı ve diğer canlılara karşı da insan olarak sorumluluğumuz vardır. Hayvan haklarının savunulması medeni, insani, ahlaki sorumluluk getiren bir duruştur. Her bir canlı önemlidir. Hayvanların sevgi bağlamında savunulup savunulmamasından öte hayat hakkına saygı acı çekmeme hakkı noktasından gözetilmesi gerekir. Hayvana yapılan şiddet toplumsal şiddetin en önemli kaynağıdır.

Hayvana uygulanan şiddetin göz ardı edilmesi toplumda derin acılara yol açabilir. 40-50 yıl öncesinin şartlarıyla yapılan apartman yönetim planları hayvanla birlikte yaşayan insan ve hayvan için ciddi hak ihlalleri oluşturmaktadır. Bu şartlarda hazırlanan yönetim planlarının bugün için bir geçerliliğinin olmaması gerekir" diye konuştu. Toplantıya Babacan dışında, Bursa Barosu Başkan Yardımcısı Atila Atik ve avukatlar katıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR