Bursa'da karbonmonoksit faciası! İki küçük kardeş can verdi
Bursa'da karbonmonoksit gazından zehirlenen 4 kişilik aileden 3 ve 5 yaşındaki 2 çocuk hayatını kaybetti.
BURSA , 15 Mart 2015 Pazar, 15:03
Bursa'da karbonmonoksit faciası! İki küçük kardeş can verdi
Olay, merkez Osmangazi ilçesi Adalet mahallesi Üç Ahmet Sokakta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, binanın doğalgaz kullanım sözleşmesi olmayan ve usulüne uygun kullanılmayan doğalgaz sobasının bağlantı bacasından sızan karbonmonoksit gaza 4 kişilik Çiret, ailesini gece uykusunda yakaladı.

\\\\\\\"\\\\\\\"

Gece su içmek için uyanan baba Erhan Çiret, evde gaz kokusu alıp zehirlendiklerini fark ederek odalarında uyumakta olan çocukları Ömer Efe, (5) ve Yiğit Efe'nin (3) odasına girdiğinde çocukların sızan gazdan öldüğünü fark etti.

\\\\\\\"\\\\\\\"

Yapılan ihbar üzerine olay yerine giden 112 Acil Servis ve Bursagaz 187 ekipleri, olay yerine intikal etti. Olay yerinde yapıtığı ilk değerlendirmede, ekipler, binanın doğalgaz kullanım sözleşmesinin aktif olmadığı sayaç vanasının kilidinin sökülerek usulsüz gaz kullanımı yapıldığı tespit edildi.

Aynı zamanda bina içinde kullanılan cihaz baca bağlantılarının teknik şartnameye aykırı olduğu, bacalı şofbenin bulunduğu mahalde karbonmonoksit alarm cihazının olmadığı görülmüştür. Ayrıca dairede ısınmanın kömür sobası ile sağlandığı belirlenmiştir.

\\\\\\\"\\\\\\\"

Yaşanan üzücü olay sebebiyle dört kişilik aileden baba Erhan Çiret ve anne Pınar Çiret, olaydan yaralı kurtulurken, 3 ve 5 yaşındaki Ömer Efe ve Yiğit Efe Çiret, hayatını kaybetti. 

\\\\\\\"\\\\\\\"

BURSAGAZ'DAN AÇIKLAMA...

Güvenli doğalgaz kullanımı hakkında sürekli bilinçlendirme çalışmaları yaparak müşterilerini uyardıklarına dikkat çeken Bursagaz yetkilileri, kullanıcıların bu tür istenmeyen kazalardan korunması için mutlaka tesisatlarında istenen gerekli güvenlik tedbirlerini almaları gerektiğini, bu konuda müşteriden kaynaklı yaşanacak her türlü ihmalin olumsuz sonuçlar yaratabileceğini belirtti. Binalarda güvenli doğalgaz kullanımı için mutlaka standartlara uygun hareket edilmesi gerektiğini belirten yetkililer, vatandaşların Bursagaz’ın bilgisi dışında tesisatlara müdahale etmesinin bu tür istenmeyen ve acı olaylara sebebiyet verebileceğini söyledi.

Olaydan yaralı kurtulan anne Pınar ve baba Erhan Çiret, tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR