Bursa'da kentsel dönüşümde tarihi karar
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde 'ruhsat alarak' kentsel dönüşüme başlayan sıkıntılı 48 yapının önündeki engeller kaldırılırken, Başkan Aktaş, bundan sonra 0.50 emsalle dönüşüm çalışmalarının mümkün olmadığını söyledi.
BURSA , 29 Mart 2018 Perşembe, 07:50
Bursa'da kentsel dönüşümde tarihi karar

HABER I Burcu SEKMEN I

Bursa'da kentsel dönüşüme başlayan ve ruhsat alan 48 yapının tartışmalı durumu, Büyükşehir Belediye Meclisi'nin mart ayı ikinci oturumunda çözüme kavuştu. Kentsel yenileme nedeniyle yıkılan ve yasa boşlukları nedeniyle sıkıntılı anlar yaşayan yapıların 'müteahhitle anlaştıkları gibi' dönüşmelerine imkan sağlayan karar, mecliste oybirliğiyle alındı.
Bursa'da kimseyi mağdur etmek istemediklerini fakat kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ederken şehri gözden çıkaramayacaklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, dönüşümde çözümün adım adım geleceğini ifade etti.

ADA BAZLI PROJELERE VİZE
Aldıkları kararla Nilüfer'de kentsel yenilemeye başlayan ruhsatlı inşaatların önündeki sıkıntıları kaldırdıklarını, ilerleyen günlerde ise henüz ruhsat almamış olan yapıların durumuyla ilgili çalışmaları sürdüreceklerini ifade eden Başkan Aktaş, "Bundan sonra, eskiden olduğu gibi 0.50 emsalle site, bina bazlı dönüşümler yapılama-yacak. Ada bazlı konsept dönüşümlerin önünü açacağız.
Nitekim, site bazlı dönüşüm için izin isteyen 56 projeyi direkt reddettik. Artık bu yöndeki isteklerin bize gelmemesi gerekiyor" dedi. Bursa'da daha önce 0.50 emsal verilerek oluşturulan karmaşıklığın oybirliğiyle giderildiğini ve tüm partilerin 'vatandaşların mağduriyetini düşünerek' konuya hassas yaklaştığını söyleyen Aktaş, "Bu açıdan tüm meclis üyesi arkadaşlarıma ve belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. İnşallah bugün attığımız bu adım, şehrimize hayırlar getirir"şeklinde konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR