Bursa'da Pazaryerililer boza içip çiftetelli oynadı
Bursa’da yaşayan Bilecik İli Pazaryeri Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 6. “Boza Gecesi” çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.
BURSA , 24 Ocak 2016 Pazar, 19:37
Bursa'da Pazaryerililer boza içip çiftetelli oynadı
Bursa Bilecek İli Pazaryeri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından, derneğin 10. yılı ve 6. Boza Gecesi Kültürpark Sadabat Sarayı’nda düzendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan geceye, AKP Bursa Milletvekilli  Zekeriya Birkan, AK Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir,  Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Pazaryeri Kaymakamı İbrahim Özdel, Pazaryeri Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Bilecik Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın babası Reşit Akdoğan, siyasi parti temsilcileri, dernek başkanları, Bursa’da yaşayan Pazaryerili vatandaşlar katıldı.

\\\\\\\"\\\\\\\"

Her yıl düzenlen ve geleneksel hale getirilen Boza Gecesi’ne katılımların sürekli arttığını dikkati çeken Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın yaptığı konuşmada, "Bizler Pazaryerililer olarak sizlerle gurur duyuyoruz. Dışarıda olan hemşehrililerime birbirleriyle dayanışma içinde olduğunda her şey daha güzel olacak, daha kolay olacak. Bu gecede hep beraber olmaktan mutluluk duydum" dedi.

\\\\\\\"\\\\\\\"
 
Pazaryerliler dostluklarını pekiştirdiler

Bursa Pazaryeri ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bahri Turan ise, “Bu gece derneğimizin  6. Boza ve 10. kuruluş yılını kutlaması anlamanı da taşıdığını sizler ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum,  On yıl önce bir avuç insanın çıktığı dernekleşme yolu, bu gün böylesine büyük bir birlik ve beraberliği ortaya çıkarmıştır. Hemşeri derneklerinin düzenlemiş olduğu bu tarz etkinliklerin amacı genelde dostlukları pekiştirmek sosyal dayanışmayı sağlamak ve gurbette ki üyelerini buluşturmaktır. Fakat biz dernek yönetimi olarak gecemize bir misyon daha yüklemekteyiz. Yüklediğimiz misyonu da  “kültürümüzü korumak” olarak adlandırmaktayız. Bilecikli olarak kültürümüzde var olan dostluğun, var olan dayanışmanın, var olan kardeşliğin, var olan edebin, var olan ahlakın ve yüzyıllardan beri ilmek ilmek dokunan adet ve göreneklerimizin dile gelmesi olarak görüyoruz” dedi.

\\\\\\\"\\\\\\\"

Gecede 300 kilo helva bir saatte bitti

Boza gecesinde davetlileri 3 bin boza, 300 kilo helva, 300 tane de keyfiye dağıtıldı. Mehter Takımı’nın seslendirdiği marşlar, yöre sanatçısının şarkıları, folklor ekiplerinin gösterilerin ve pazaryerliler çiftetelli oynayarak hünerlerini sergilendiği gecede, emeği geçenlere plaketler törenle verildi.

\\\\\\\"\\\\\\\"
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR