Bursa'da PKK/KCK davasında il başkanına tahliye
Bursa'da, terör örgütü PKK/KCK propagandası yaptığı iddiasıyla yargılanan EMEP İl Başkanı Hasan Özaydın tahliye edildi.
BURSA , 10 Nisan 2018 Salı, 17:31
Bursa'da PKK/KCK davasında il başkanına tahliye

Bursa 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Özaydın, avukatları, yakınlarıyla partisinin bazı yöneticileri katıldı.

Duruşmada savunma yapan Özaydın, herhangi bir silahlı örgütle bağının bulunmadığını söyledi.

Sosyal medyadaki Afrin ile ilgili paylaşımlarının sorulması üzerine Özaydın, "Afrin ile ilgili kullandığım 'savaş' ifadesi, çok geniş manalarda kullanılabiliyor. Ben de geniş manada kullandım." dedi.

Mahkeme başkanının, sosyal medyada paylaştığı, "Afrin'de halkların kardeşliği bombalanıyor, Türkiye bölgesel savaş batağına sürükleniyor" şeklindeki paylaşımlarının kendisine ait olup olmadığını sorması üzerine Özaydın, paylaşımların partisinin politikası gereği yapıldığını ifade etti.

Daha önce Bursa 9. Ağır Ceza Mahkemesinde aldığı cezanın sebebinin sorulması üzerine Özaydın, "Aynı sebepten aldım 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki cezayı da. Otuz yıllık bir arkadaşımın oğlu Suriye'de öldürülmüştü, İstanbul'daki cenazesine katıldım. Oradan görüntü paylaşmıştım. Bu yüzden ceza aldım. Türkiye'de özgür bir yargı olmadığı için böyle bir sebepten dolayı yargılanmıştım." görüşünü savundu.

Özaydın'ın sözleri üzerine mahkeme başkanı, "Adil ve tarafsız bir yargının temsilcisiyim ben. Bu söylediklerinizi kabul etmiyorum. Burada sizi adil bir ortamda dinliyoruz." ifadelerini kullandı.

Sanık avukatlarının savunmalarının ardından cumhuriyet savcısı mütalaasında Özaydın'ın tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti de kısa bir aranın ardından Özaydın'ın tahliyesine karar vererek duruşmayı erteledi.

KAYNAK: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR