Bursa'da sessiz ölüm eylemi
Bursaspor taraftarları ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, son zamanlarda artan uyuşturucu kullanımını protesto etti.
BURSA , 26 Haziran 2014 Perşembe, 11:15
Bursa'da sessiz ölüm eylemi

Uyuşturucuyla Mücadele Platformu, son günlerde uyuşturucu kullanımının artması sebebiyle ‘sessiz ölüme sessiz kalma’ sloganıyla eylem yaptı. Platform adına açıklamayı Makedonya Arnavutluk Kosova Göçmenleri Derneği (MAK-DER) Başkanı Dr. Taner Ödemiş, “Son günlerde zararlı maddelerden kaynaklanan ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Adını anmak istemediğim maddelerden ölümler oldu, artık tahammül edilemez noktalara geldi, buna muhakkak çözüm bulmak zorundayız. Uyuşturucuya karşı mücadele konusunda birlikte hareket etme kararı aldık. Önceki gün 18 yaşında bir kardeşimiz uyuşturucudan öldü. Eşlerimizin, çocuklarımızın rahat rahat gezmelerini istiyoruz. Uyuşturucu bağımlılığına bulaşan gençleri kaybediyoruz. Reklamlarda, televizyon dizilerde özendirici kelimeler işleniyor. İsmini vermediğim zararlı maddenin şarkısı var” dedi.

Uyuşturucu hakkında konuşan Bayram Baydı, "Baktığınızda taşı sıksa suyunu çıkaracak gençlerimiz uyuşturucu kullandığı için çalışmak bile istemiyor. Satanlara da büyük cezalar verilsin. İlk başlarken keyif verici madde olduğu için arkadaşlarımızın hoşuna gidiyor, daha sonra akılları fikirleri, her şeyleri madde oluyor. Parayı bulabilmek için değişik yollara başvuruyorlar. Birbirlerine aşılamak istiyorlar. Geçler birbirlerine örnek olması lazımken, birbirlerine zarar vermek için her şeyi yapıyorlar. Arkadaşlarımızın birçoğu bu maddelerden kurtulmak isterken çevrelerinden dolayı kopamıyor. Ölümler oluyor, ateş düştüğü yeri yakıyor. Bırakmak istiyorlar, ama yaptıkları mücadeleler yarım kalıyor" diye konuştu.

Daha evvel uyuşturucu kullandığını ifade eden Ercan Şahin ise, “Madde kullanmış bir ağabeyiniz, kardeşiniz olarak sesleniyorum. Benim de ailem çok uğraştı, psikiyatrislere gittim. Bana, ‘Her şey beyinde biter’ dediler. Gençlerimize, ablalarımıza, annelerimize sesleniyorum; uyuşturucudan kurtulmanın tek yolu var, çocuklarınızı kıbleye doğru yöneltmeniz, camiye göndermeniz, Kuran-ı Kerim öğretmeniz gerekiyor. Gençlerimiz ölmesin” şeklinde konuştu. 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR