Bursa'da şok eden iddialar
Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 2012 yılında okullarda yaptırılan doğalgaz ve kalorifer dönüşüm işlemleri ile ilgili incelemesi, akıllara durgunluk verdi.
BURSA , 16 Mayıs 2013 Perşembe, 09:16
Bursa'da şok eden iddialar

Bursa İl Özel İdare tarafından kentteki 21 okul için "Kalorifer Tesisat Onarım İşi" ihalesi açıldı. 9 ihaleyi aynı firmanın alması büyük dikkat çekti. Firma, yaptığı çalışmalarda okul yöneticilerini adeta canından bezdirdi, okullardaki birçok iş eksik kaldı. Eksikleri okul aile birlikleri karşılamak zorunda kaldı.

SÖZLER TUTULMADI

İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevlilerinin hazırladığı rapora göre, kesilmeyen bir kazan için 2 bin 600 TL kesim parası alındı. Panel radyatörlerin keşifte belirlenen sayıdan eksik takıldığı, tesisatlarda kullanılan toplam vana miktarının mevcutta bulunmadığı tespit edildi.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 2012'de okullarda yapılan doğalgaz dönüşüm ve kalorifer dönüşüm işlemleri ile ilgili incelemeleri birçok tartışmayı beraberinde getirdi. İnceleme raporuna göre; 2500 litrelik çift cidarlı boyler parası alınıp, yerine 1000 litrelik boyler takıldı. Kesilmeyen kazan için 2 bin 600 TL kesim parası alındı.

l Milli Eğitim Müdürlüğü'nün okulların doğalgaz dönüşümünü gerçekleştirmek için başlattığı çalışmalar kapsamında 2012'de 21 okul için İl Özel İdare tarafından "Kalorifer Tesisat Onarım İşi" ihalesi açıldı. Proje kapsamındaki 21 okuldan 9'un ihalesinin aynı firmaya verilmesi tepki çekerken, özellikle söz konusu firma tarafından yapılan çalışmalar okul yönetimlerini adeta canından bezdirdi. Firmanın yaptığı işletmelerin hiçbirisini tam olarak yapmadığını savunan okul idarecileri, eksikliklerin okul aile birliklerinin bütçelerinden giderildiğini söyledi.  Okul yönetimlerinin şikayetleri üzerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 09.10.2012 tarih, 46208 sayılı yazı ile 09 Ekim 2012 tarih 46106 sayılı onay sonucunda kurulan "Geçici Kabul Komisyonu", şikayet gelen okullarla ilgili inceleme başlattı.

5 AYDIR RAFTA BEKLİYOR

Komisyon tarafından Nilüfer Atatürk Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nde yapılan inceleme sonucunda bir dizi usulsüzlük tespit edildi. Komisyon tarafından hazırlanan raporda tespit edilen eksiklikler 18 ana başlık altında toplanarak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edildi. Aradan 5 ay geçmesine rağmen henüz konuyla ilgili bir işlem yapılmazken incelemeyi yapan görevliler tarafından kayıt altına alınan eksiklikler kamunun ciddi zarara uğratıldığını gözler önüne serdi.

USULSÜZLÜĞÜN BELGESİ

İhaleyi alan firmaya sözleşme bedeli olarak yapılması gereken 174 bin 528 TL'lik tahsisatın erken ödendiğinin tespit edildiği raporda, "Panel radyatörlerin keşifte belirlenen sayıdan eksik takıldığı, tesisatlarda kullanılan toplam vana miktarının mevcutta bulunmadığı, eski kalorifer kazanının 2 bin 600 lira bedel biçildiği halde kesilmeden kazan dairesinden çıkarıldığı, 2 bin 500 litre kapasiteli 3 bin 489 bin liraya sözleşmeye eklenen çift cidarlı boyler yerine bin litre kapasiteli 2 bin 100 lira değerindeki çift cidarlı boyler kullanıldığı, sigorta bedelinin müteahhit firma tarafından ödenmesi gerekirken ödenmediği, demir doğrama imalatlarında menteşe, kapı kolu, ayna ve kilitlerin eksik olduğu, kazan dairesine yapılması gereken seramik ve yer karosunun eksik olduğu, duvar karosunun ise hiç yapılmadığı" kayıt altına alındı.

GEREKENİ YAPARIZ

İhaleleri gerçekleştiren İl Özel idaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan inceleme raporunun resmi olarak kendilerine ulaştırılmadığını söyledi. İhaleyi alan firmanın kurumlarında çalışan bir teknik personelle ilişkili olduğu iddiaları konusunda gerekli incelemeyi yaptıklarını ancak bir bağlantı bulamadıklarını ifade ederek, "Konu hakkındaki ilk çalışmayı Milli Eğitim Müdürlüğü yürütmelidir. Biz de bu raporun sonuçlarını istedik. Şirket baba oğlun yürüttüğü bir aile şirketi. Arkadaşımızın herhangi bir akrabalığı, hemşeriliği dahi yok.  Bu durum karşısında biz gerekli ciddiyeti gördüğümüzde doğrudan doğruya Valiliğe suç duyurusunda bulunacağız" dedi. (Ergün DEMİRCİ'nin ÖZEL HABERİ)

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR