Bursa'da tepki çeken o görüntüye açıklama geldi
Osmangazi Belediyesi, geçtiğimiz günlerde Ulucami bahçesinde yaşanan, zabıta ekiplerinin yaşlı bir seyyar satıcının oyuncaklarını alması ve bu olayın basına yansımasıyla gelen tepkiler üzerine konuyla ilgili açıklama yaptı.
BURSA , 26 Haziran 2016 Pazar, 19:10
Bursa'da tepki çeken o görüntüye açıklama geldi
Osmangazi Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, belediyemiz sorumluluk alanı içerisinde kalan hizmet bölgesinde kentin esenlik ve düzeninin korunması için denetim hizmetleri yürütmektedir. Bu kapsamda halkın sağlığını ve ilçedeki yerleşik esnafın haklarını korumak adına, izinsiz olarak kayıt dışı çalışan ve yasalara aykırı şekilde haksız kazanç elde eden seyyar satıcılara karşı sosyal dengeler de gözetilerek denetimler gerçekleştirilmektedir. Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte başta Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi olmak üzere artış göstererek cami önleri, kaldırım ve yolları işgal eden, vatandaşların yürümelerine dahi engel olan seyyar satıcılarla ilgili bölge esnafından ve vatandaşlarımızdan yoğun şikayetler alınmıştır.

Çarşı derneklerinin seyyarla etkin mücadele edilmesine ilişkin açıklamaları da ortadadır. Bölgenin turizm ve güvenlik açısından taşıdığı hassasiyet de göz önüne alınarak gelen şikayetlere istinaden ve mevzuattan alınan yetki doğrultusunda, geçtiğimiz gün Ulucami etrafında görevlerini uygulayarak seyyar satıcılara karşı Kabahatler Kanunu gereğince yasal işlemler gerçekleştirilmiştir. Yasal işlem uygulanan seyyar satıcılardan biri ile ilgili olarak kamuoyuna yansıyan görüntüler sonrasında, belediyemizin sanki haksız bir işlem yaptığı izlenimi oluşturulmaya çalışılmış, gerek belediyemize gerekse yasal görevlerini ifa eden Zabıta Müdürlüğü personelimize sosyal medyada hakarete varan eleştiriler yapılmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda malum şahsın Orhan Camii yanında uzun bir süredir yine izinsiz olarak ayakkabı boyacılığı yaptığı, bu konuda herhangi bir işlem yapılmadığı, buna ek olarak da Ramazan ayının başlangıcından itibaren ise akşam saatlerinde Ulucami Caddesi’ne gelerek seyyar satıcılık yaptığı tespit edilmiştir. Şikayetler üzerine yasal işlemlerin yapılması esnasında diğer seyyarların bölgedeki çalışmalarına son vermesine karşın, defalarca uyarı yapılmasına rağmen söz konusu vatandaşımız ısrarcı bir şekilde satışa devam etmiştir. Görüntülerde de izleneceği üzere zabıta görevlilerimiz sadece görevini yapmıştır. Vatandaşımıza herhangi bir fiziksel şiddetin uygulanması söz konusu değildir.

Aksine, resmi görevlilerin talebine rağmen vatandaşımız satışına son vermemiş, elindeki malları vermemekte direnmiş ve karşı koymuştur. Zabıta görevlilerimiz de görevleri gereği seyyar satılan malları müsadere etmiştir. Seyyar satıcılık yasal değildir ve kanunlar genç, yaşlı, kadın erkek ayrımı gözetmeksizin herkes için aynı şekilde uygulanmaktadır. Ekiplerimiz halkın sağlığını ve ilçedeki yerleşik esnafın haklarını korumak adına kanunen görevlerini uygulamıştır.

Basın mensuplarının ve vatandaşların olayı değerlendirirken bu hususları göz önünde bulundurmalarını, olayın vicdani boyutu kadar yasal durumunu da dikkate almalarını istirham ediyoruz. Sosyal devlet ilkeleri gereğince, yardıma muhtaç kişilere kamu kurumlarımız ve belediyelerimiz, gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra uygun görülürlerse çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Söz konusu vatandaşımız da kamu kurumlarımıza ve ilgili belediyelerimize başvurabilir. Osmangazi Belediyesi olarak, biz de kendisine yasaların elverdiği ölçülerde yardımcı olmaya hazırız. Amacımız, zor durumdaki bir vatandaşımız mağdur etmek değil, gelen şikayetler gereği yasaların öngördüğü vazifemizi icra etmektir" ifadelerine yer verildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR