Bursa’da valilik dediğimizde Rusya valiliği mi akla gelecek?
Başbakan Tayyip Erdoğan, çözüm sürecine en az desteğin çıktığı Ege Bölgesi’nin milletvekilleriyle dün kahvaltıda bir araya geldi. ''İzmir bu ülkenin gülen yüzü'' diyen Başbakan, kentte partisinin oy oranının yüzde 37 olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı logosu ve bazı valilik tabelalarından T.C.'nin kaldırılması konusunda da ilk kez konuşan Başbakan, ''Haberim yok. Ama bu karar alındıysa, arkasında durulmalıydı'' yorumunda bulundu.
GÜNDEM , 19 Nisan 2013 Cuma, 09:58
Bursa’da valilik dediğimizde Rusya valiliği mi akla gelecek?

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’la bir araya gelen Ege milletvekilleri, seçim bölgelerinde çözüm süreci, anayasa değişikliği ve TC tartışmalarıyla ilgili vatandaşların hassasiyetlerini paylaştılar. Milletvekilleri, “TC tartışmaları hassasiyet yarattı”, “En çok karşılaştığımız soru; çözüm sürecinde bir taviz verilecek mi? Öcalan’a af gelecek mi?”, “Bölgede güneydoğu kökenli ögrencilerin evine, ülkücüler baskın yapıyor?”, “Tek vatan, tek bayrak, tek millet konusunda hassasiyet var” şeklindeki değerlendirmeleri ilettiler.

Erdoğan eleştiriler için, “Ateşin üstünde yürüyoruz, farkındayız. 2001’de Afyon’dan yola çıktığımızda ‘Tek vatan, tek bayrak, tek devlet’ dedik. O gün ne dediysek, bugün de o. En ufak bir taviz vermedik. Belgeleyemezler, ispat edemezler” dedi.

Başbakan Erdoğan, şu yanıtları verdi:“Arazide çok yoğun çalışmamız gerekiyor. Şu anda gerçek manada tarih yazıyoruz. Yeni ufuk açıyoruz. Hepinizin bu süreçte etkin rol alın. Bir iftiranın yayılması, doğrunun yayılmasından daha hızlı oluyor. Sorun üretmek çözüm üretmekten daha kolay. Muhalefetin yaptığı gibi. Onlar bir çalışıyorsa, biz on çalışacağız. Onlar bir kişiye ulaşıyorsa, biz on kişiye ulaşacağız.

HİÇBİR PAZARLIK YOK

Vatan, millet, bayrak, inanç gibi değerler istismara çok açık. Biz risk aldık, muhalefet ise risk almıyor. Neticeye ulaştığımızda muhalefet mahçup olacak. Muhalefet iki soruyla gündeme gelmek istiyor. Bir, çözüm nasıl olacak, iki terör sona ererse ne olacak? Teröre hiçbir taviz vermedik. Belgeyemezler, ispat edemezler. Hiçbir pazarlık yoktur. ‘Devlet, PKK karşısında yenildi, taviz verildi’ diyorlar. Buna en güzel cevabı veririz, ama kışkırtmaktan başka bir amaca hizmet etmez. (12 Eylül’de olduğu gibi ruhsatlı ruhsatsız silahlar teslim edilsin önerisine) Bizde 12 Eylül dönemi iktidarı yok. Böyle bir şey olmaz. Aksi halde suç ortamı olur.

CHP’DE GELİŞMELER OLACAK

MHP’de olduğu gibi vatandaşı tahrik eden bir genel başkanla bir yere varamazsınız. CHP’de de durum aynı, orada farklı gelişmeler olacağını yakında göreceksiniz. Akil insanlara karşı Kayseri’de bir provokatif durum oldu. Başta MHP il başkanı olmak üzere provoke ediyorlar. Oraya gelenler istiklal Marşımıza karşı değiller ki? Onların bu yaptığı terörize etmektir. MHP’nin bu yaptığı terördür.”

İzmir ülkenin ‘gülen yüzü’

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı ‘Bizim projelerimiz engelleniyor’ diyor. Hangi projeleri engellemişiz. Öyle bir şey yok kredilerini bizzat onaylamışızdır. Engelleme yok, destek var. Çünkü oralar bu ülkenin gülen yüzleri. Ege’de vali ve emniyet birimleri devletin şefkat elini daha fazla uzatmaları gerekiyor. Balkan Harbi’nden sonra soydaşlarımız ağırlıklı olarak Ege’ye yerleştiler. O yıllardan dolayı oradaki vatandaşlarımızın tedirginlikleri var.

TC olayından haberim yok

TC’nin kaldırılması olayından hiç haberim yok. Bursa’da valilik dediğimiz zaman Rusya-İngiliz valiliği mi akla gelecek? İngiltere’de falan bu yerlerde sadece numara yazar. Ama bu karar alındıysa, arkasında durulmalıydı. Bu arada sosyal medyayı en az onlar kadar iyi kullanalım.

Ak Parti’nin oyu % 37

ERDOĞAN, Ege bölgesindeki illerde partilerin oy oranlarına ilişkin anketi de paylaştı. Erdoğan, İzmir’de AK Parti’nin yüzde 37, CHP’nin yüzde 43, MHP’nin yüzde 13 oyu olduğunu söyledi. Ankete göre İzmir’de, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu başarılı bulanlar yüzde 41, başarısız bulanlar yüzde 36; ‘Yeniden oy veririm’ diyenler yüzde 42, ‘Oy vermem’ diyenler yüzde 42 çıktı.
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR