Bursa dahil 10 ilde FETÖ'nün TSK'daki kripto yapılanmasına operasyon
Malatya merkezli 10 il ve KKTC'de, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 20 şüpheliden 7'si tutuklandı.
GÜNDEM , 24 Nisan 2018 Salı, 18:06
Bursa dahil 10 ilde FETÖ'nün TSK'daki kripto yapılanmasına operasyon

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından 12 Nisan'da Malatya, Adana, Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Diyarbakır, Kars, Hakkari, Erzurum ve KKTC'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan çeşitli rütbelerdeki 20 subayın emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Şüphelilerden biri emniyette ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Adliyeye sevk edilen 19 zanlıdan, aralarında emekli bir albayın da yer aldığı 7'si tutuklandı, 12'si ise etkin pişmanlık hükümleri kapsamında serbest bırakıldı.

Malatya'da 12 Nisan'da biri emekli 4 albay, 2 yarbay, 2 binbaşı, 9 yüzbaşı ve 4 üsteğmen hakkında yakalama kararı çıkartılmış, Malatya merkezli 10 il ve KKTC'de düzenlenen operasyonda 20 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Yaklaşık bir yıl süren teknik takip ve çalışmanın ardından haklarında yakalama kararı verilen subayların, FETÖ/PDY'nin mahrem imamlarıyla irtibatlı oldukları, örgütün sivil imamlarından aldıkları talimatlar doğrultusunda faaliyet gösterdikleri, ankesörlü ve kontörlü telefonlarla irtibat kurdukları ve "operasyonel hat" tabir edilen birebir görüşme yapılan cep telefonlarını kullandıkları tespit edilmişti.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR