Bursa'daki darbecilerin önüne duvar olmuştu! Kaza mı suikast mi?
15 Temmuz gecesi Bursa İl Jandarma Komutanlığı'nı ele geçirmek için gelen ve sıkıyönetim belgeleri bulunan darbeci askerlerin polisle işbirliği yapıp yakalanmasını sağlayan Yüzbaşı Şevket Soyer (36), İzmir Foça'da kaza geçirerek hayatını kaybetti.
BURSA , 11 Ağustos 2017 Cuma, 08:31
Bursa'daki darbecilerin önüne duvar olmuştu! Kaza mı suikast mi?

İzinli olarak eşi ve çocuğu ile Foça'ya gitti. Sabah saatlerinde bir iş için Aliağa'ya otomobili ile giden Soyer, Yeni Foça sahil yoluna geldiği sırada bilinmeyen bir nedenden dolayı direksiyon hâkimiyetini kaybedince araç 30 metrelik uçurumdan aşağı uçtu. Otomobili ile arkadan gelen bir Alman vatandaşı, kazayı fark ederek diğer sürücülerden yardım istedi.

Jandarma ve ambulans olay yerine geldiğinde Soyer'in öldüğünü belirledi. Soyer, Eski Foça Mezarlığı'nda toprağa verildi. Kazanın şüpheli olduğunu söyleyen Soyer'in yakınları, devletin bu olayı detaylı bir şekilde araştırmasını, kaza mı, yoksa suikast mı olup olmadığının belirlenmesini istedi.

Kaza, dün Yenifoça- Aliağa karayolu Yenifoça Fatih Mahallesi Kurudere Mevkii'nde meydana geldi. Görevli olduğu Bursa İl Jandarma Komutanlığı'ndan iznini geçirmek üzere yakınlarının bulunduğu İzmir'in Foça İlçesi'ne gelen Jandarma Yüzbaşı Mahmut Şevket Soyer yönetimindeki plakası öğrenilmeyen otomobil, şarampole yuvarlandı. Kazada, evli ve 4 yaşında bir erkek çocuk babası olan Yüzbaşı Soyer, yaşamını yitirdi.

TOPRAĞA VERİLDİ

Yüzbaşı Soyer için bugün Fatih Camii'nde, ikindide cenaze töreni düzenlendi. Törene; Foça Kaymakamı Ali Çetin, Foça Belediye Başkanı CHP'li Gökhan Demirağ, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Foça Jandarma Komando ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Semih Okyar, Batı Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Bursa ve Foça'da görevli silah arkadaşları, bazı belediye meclis üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, yakınları ve çok sayıda Foçalı katıldı.

Kılınan cenaze namazının ardından Yüzbaşı Soyer'in Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze aracına konuldu. Yüzbaşı Soyer, uzun bir araç konvoyuyla götürüldüğü Foça Yeni Kabristan'da toprağa verildi. Defin sonrası ailesi, taziyeleri kabul etti.

NE OLMUŞTU?

15 Temmuz'da darbe karşıtı güvenlik güçlerinin ulaştığı en kritik delil olan sıkıyönetim talimatları ve atama listelerinin Tümgeneral Seyfullah Saldık'ın planıyla ele geçirildiği ortaya çıktı. Saldık'ın emriyle iki asker cuntacıların arasına sızdı ve hainler yakayı ele verdi.

15 Temmuz darbe girişimini organize eden FETÖ'cü hainlerin kurduğu Yurtta Sulh Konseyi'nin hazırladığı sözde sıkıyönetim direktifinin film gibi bir planla ele geçirildiği ortaya çıktı. Cuntacıların kurduğu sözde sıkıyönetim komutanlıkları, mahkemeler ve kritik görevlere tayin ettiği personelin isim listesi, darbe karşıtı güvenlik birimlerinin ilk gün ulaştığı en önemli delil oldu. Jandarma Albay Hacı Sarıışık başkanlığındaki 5 kişilik askeri heyetin hazırladığı dosyaya yansıyan bilgilere göre liste, Bursa Orhangazi Jandarma Komutanlığı'nda ele geçirildi. İşte o gece yaşananlar:

KOMUTANLIĞI ALACAKTI

Sözde Bursa Sıkıyönetim Komutanlığına tayin edilen dönemin Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş, Bölge Jandarma Komutanlığı'nı ele geçirmek için geldi. Erkan Başkanı Jandarma Albay Kemal Şahintürk, Genelkurmay mesaj sisteminden atılan mesajları inceleyince, darbe olduğunu anladı.

SALDIK EMRİ TANIMADI

Yurdakul Akkuş makam odasındayken Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık kışlaya girdi. Saldık, personele, "Arkadaşlar, sözde sıkıyönetim diye bir emir gelmiş. Ben bu emri tanımıyorum. Ben yasal komutanım, haram ekmek yemedim. Vatanımızın, milletimizin emrindeyiz sakın yanlış yapmayın" dedi.

KAPI DIŞARI EDİLDİLER

Yurdakul Akkuş, Saldık'a "kendisinin sıkıyönetim komutanı olarak atandığını" söyledi. Saldık da Akkuş'a "Sana hayatının son şansını veriyorum git evine otur, herhangi bir şeye karışma!" dedi. Akkuş sıkıyönetim komutanı olduğunu tekrarlayınca bölge komutanı Saldık, darbeci albayın kolundan tutarak kapının dışına attı. Bazı askerler de Akkuş'un peşinden gitti.

KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Komutanlıktan atılan darbeciler Orhangazi İlçe Jandarma Komutanlığı'na gitti. Saldık da güvendiği karargah subaylarıyla kriz masası oluşturdu. Saldık'ın toplantısından çıkan ilk talimat "Yurdakul Akkuş'u takip edin" oldu. Akkuş'un gözaltına alınması için bir plan yapan Saldık, İl Valisi İzzettin Küçük ve polisle koordineli çalıştı.

İKİ SUBAY KEŞİF YAPTI

Saldık ile birlikte hareket eden Kemal Şahintürk, Yüzbaşı Şevket Soyer'e Orhangazi'ye gitmesini ve polisler geldiğinde Akkuş'un gözaltına alınmasını sağlamasını emretti. Soyer, Bursa Jandarma Personel Müdürü Yüzbaşı Ali Bülbül ile birlikte darbecilerin karargah olarak kullandığı karakola giderek istihbarat çalışması yaptı. Polisler komutanlığına gelince kapıdaki nöbetçiler Soyer tarafından pasifize edilerek polislerin içeri girmesi sağlandı.

BELGELERLE ENSELENDİ

Polisler içeri girdiği sırada Yurdakul Akkuş ve darbeci ekibi karakolun ikinci katında toplantı halindeydi. Şevket Soyer emniyet ekibini bu odanın önüne kadar götürdü. Yaklaşık 30-35 dakikalık uğraşın ardından Akkuş gözaltına alınarak emniyete götürüldü. Odada yapılan aramada, darbecilerin sıkıyönetim direktifleri ile tayin listeleri tespit edildi. Bu listelerin ele geçirilmesi darbeye karşı etkin bir mücadele verilmesini sağladı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR