Bursa'dan Gagavuz Türkleri'ne destek
Başbakan Binali Yıldırım'ın geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı Moldova ziyareti sırasında gündeme gelen Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'nde 'Büyük Türkiye Parkı' inşa edilmesi yönündeki projeye bir destek de Bursa'nın Osmangazi Belediyesi'nden geldi. Osmangazi Belediyesi, bölgeye çocuk oyun gruplarının yer aldığı park malzemeleri gönderdi.
BURSA , 21 Eylül 2017 Perşembe, 17:30
Bursa'dan Gagavuz Türkleri'ne destek

Gagavuzya Özerk Bölgesi Başkanı Irina Vlah, Başbakan Binali Yıldırım'ın Moldova'ya yapmış olduğu ziyaret sırasında Başbakan Yıldırım'dan bölgeye büyük bir park inşa edilmesi yönünde destek istedi. Başbakan Yıldırım'ın talimatıyla Türkiye'deki bazı belediyeler ve TİKA, Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'nde 'Büyük Türkiye Parkı' inşa edilmesi için çalışma başlatırken, projeye bir destek de Osmangazi Belediyesi'nden geldi.

Gagavuzya'nın merkezinde toplam 40 dönüm arazi üzerine inşa edilecek olan park için Osmangazi Belediyesi, bölgeye çocuk oyun gruplarının yer aldığı park malzemeleri gönderdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, böyle önemli bir projeye destek oldukları için mutluluk duyduklarını ifade ederek, "Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi, Moldova'da Gagavuz Türkleri'nin yoğun yaşadığı bir bölge. Bu bölgeye Türkiye'den birkaç belediyenin ve TİKA'nın desteğiyle bir park yapılıyor. Osmangazi Belediyesi olarak bizler de bu park projesine destek veriyoruz. Çocuklar için çeşitli oyun guruplarının yer aldığı park malzemelerini bölgeye gönderiyoruz. Gagavuz Türkleri ile ülkemiz arasındaki bağları güçlendirecek olan bu projenin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Büyük Türkiye Parkı'nın 15 Aralık tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi'ne yapacağı ziyarette hizmete açılması hedefleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR