Bursa İl Sağlık Müdürü: Kanserden değil, geç kalmaktan korkun
'Ulusal Kanser Haftası' etkinlikleri Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüş programı ile sona erdi.
BURSA , 07 Nisan 2018 Cumartesi, 16:04
Bursa İl Sağlık Müdürü: Kanserden değil, geç kalmaktan korkun

Programda Cumhuriyet Caddesi'nden, Zafer Meydanı'na 'Kanser, Farkındalık Yürüyüşü' gerçekleştirilirken, yürüyüşe sağlık personelleri, sivil toplum kuruluşundan temsilciler ve sağlık meslek lisesi öğrencileri katıldı. Yürüyüşün ardından Zafer Meydanı'nda Bursa Anadolu Kız Lisesi Bando Takımı'nın verdiği minik konser vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle izlendi.

Programda konuşan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, 'Ulusal Kanser Haftası' boyunca kansere karşı farkındalık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Haftaya Ördekli Kültür Merkezi'nde düzenlenen açılış programı ile başladıklarını dile getiren Dr. Akan, "Ardından BUDO İskelesi'ni pembe renge bürüyerek yolculara kanser taramalarını yaptırmaları gerektiği uyarısında bulunduk. Daha sonra motorize polis ekiplerimizin desteğiyle şehir turu gerçekleştirdik. En son burada kapanış yürüyüşümüz ile kansere karşı vatandaşlarımızın dikkatini çekmeyi hedefledik. Tüm bu etkinliklerdeki nihai amacımız; vatandaşlarımızı kanser taramalarının önemi hakkında bilinçlendirmek, erken teşhis için KETEM birimlerimize yönlendirmek ve toplumda sağlık okuryazarlığını artırmak" dedi.

'ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR'

Bursa'nın kanser tedavisinde olduğu kadar erken teşhiste de önemli bir şehir olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, "Erken teşhisle birçok kanserin önüne geçebiliriz. Erken teşhis için de kanser taramaları oldukça önem arz ediyor. Şehrimizde şuan 5 KETEM birimimizde vatandaşlarımıza ücretsiz kanser taraması hizmeti verilmektedir. Bunun yanı sıra mobil mamografi aracımız da KETEM birimi olmayan bölgelere giderek taramalar gerçekleştirmekte ve ilimizdeki kanser taramalarına büyük katkı sağlamaktadır. İlimizde geçtiğimiz yıl 80 bin kanser taraması gerçekleştirdik. Bu yıl ki hedefimiz 100 bin vatandaşımıza tarama hizmeti vermek. Biz Bursa'yı kanser tarama, teşhis ve tedavisinde marka il haline getirmek istiyoruz. Bu vesileyle vatandaşlarımızı erken teşhis için KETEM birimlerimizde taramalarını gerçekleştirmeye davet ediyoruz. Unutmamalıyız ki kanser değil geç kalmaktan korkmalıyız" şeklinde konuştu.

'KANSERİ YENECEĞİZ'

Akan'ın konuşmasından sonra programa katılanlar, erken teşhise dikkat çekme temennisiyle 'Farkındayız Kanseri Yeneceğiz' diyerek ellerindeki balonları havaya bıraktılar.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR