Bursa'nın o ilçesinde polis kapı kapı dolaşıp uyardı!
İnegöl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği Ekipleri, Merkez Pazaryerinde kurulan Perşembe pazarında esnafa ve vatandaşlara hırsızlık ve dolandırıcılık olaylarına yönelik uyarı broşürleri dağıttılar. Dağıtıma katılan Emniyet Müdürü Ramiz Erçetin de vatandaşlara bu tür konularda dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.
BURSA , 08 Mart 2019 Cuma, 12:32
Bursa'nın o ilçesinde polis kapı kapı dolaşıp uyardı!

BEN HIRSIZ!

Pazarın yakınındaki sokaklara da giren Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ekipleri, kapısı açık bırakılan apartmanlara girip kapıları tek tek çaldılar. Ekipler kapılarını "Kim o" diyerek kontrol etmeden vatandaşlara da hırsızlık konusunda ayrıca uyarılarda bulundular.

ANAHTARI KAPIDA UNUTMUŞ

Ekipler, apartmanın üst katında kapı üzerinde unutulan anahtarı görünce şoke oldular. Ev sahibi ile görüşen ekipler, özellikle tavsiyede bulundular. Bir evin kapı zilini çalan polis, "Ben hırsızım" diye seslenmesine rağmen, ev sahibinin kapıyı açması daha da şaşırttı.

ÇANTANIZ SİZDE KALSIN

Esnafa ve vatandaşlara uyarılarda bulunan İnegöl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği görevli polisi Ahmet Talak, "Sizi telefonla arayan; 1 yıl önce sağlık sigortası yaptırmayı sesli onay ile kabul ettiğinizi, belli bir miktar borcunuz olduğunu, ödenmezse hakkınızda yasal işlem yapılacağını söyleyenlere kesinlikle inanmayın. Bankamatikte işlem yaparken şifrenizi; hiç kimseyle paylaşmayın. Tanımadığınız kişilerin yardım teklifini kabul etmeyin. Metro ve otobüs duraklarında, Pazar yerleri ve alışveriş merkezlerinde yoğun insan kalabalığının olduğu yerlerde, yankesicilerin özellikle yaşlı insanları tercih ettiğini ve emeklilerin maaş günlerini takip ettiğini unutmayın. Yankesicilik, dolandırıcılık ve kapkaç gibi olaylarla karşılaştığınızda suçluların eşkali ile kullanılmışsa otonun plaka, model ve renk bilgilerini vakit geçirmeden polise bildirin kapkaç mağduru olmamak için çantanızı yol tarafında taşımayın ve kaldırımların yola yakın tarafından yürümeyin. Basit bir tedbir alın çantanız sizde kalsın. Üzerinizde büyük miktarda para taşımanız gerekiyorsa birkaç parça halinde emniyetli yerlerde taşıyın. Adres sormak, para bozdurmak gibi bahanelerle size yaklaşan tanımadığınız şahıslara karşı dikkatli olun. Küçük çocuklarınızı takmış oldukları bilezik, küpe ve kolye gibi süslü eşyaları ile dışarı göndermeyin." Dedi.

TELEFONLA DOLANDIRICILARA DİKKAT

Telefonla dolandırıcılık konusunda da vatandaşları bilgilendiren Talak, "Kendisini kamu görevlisi olarak tanıtıp hattınızın teröristlerce kullanıldığını terör örgütlerine yardımda bulunduğunuzu söyleyen kişiler dolandırıcıdır. Size operasyon yaptıklarını söyleyecek ve bu operasyonda kullanmak için para ve altın isteyeceklerdir. Savcı yada polis sizden operasyon için yardım istemez. Kamu görevlileri sizden hesap numarası, para veya altın istemez. 444 veya 0850 ile başlayan numaralardan sizi arayan ve geçmişe yönelik kredi kartı aidatı ve kredi masraflarınızı geri alalım diyerek, banka hesap bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi isteyenlere kesinlikle inanmayın. Tanımadığınız numaralardan gelen çağrılara dikkat edin. Emin olamıyorsanız kişisel verilerinizi kesinlikle karşı tarafla paylaşmayın. Telefonda işlem yapmak için kurumların numaralarını siz arayıp işleminizi gerçekleştirin. Kart bilgilerinizin yasadışı şekilde birilerinin eline geçtiğini düşünüyorsanız bankanızla irtibata geçin. Şüpheli işlemlerden kurtulmak için kartınızın iptal edilmesini sağlayın" ifadelerini kullandı.

Hırsızlık konularında bilgilendirme yapan polis memuru Eda Aslanoğlu ise, "aldığınız tüm tedbirlere rağmen evinizde, işyerinizde hırsızlık meydana gelmiş ise; lütfen panik yapmayın. Hırsızın halen içeride olabileceğini düşünerek içeri girmeyin. Hemen ücretsiz olan 155 polis imdat hattını arayın. Polis ekibi gelene kadar hiçbir şeye kesinlikle dokunmayın. Aracınızı; park ettikten sonra mutlaka kapısını ve camlarını kontrol edin. Mutlaka ses ve sinyalizasyon ile ikaz veren bir alarm sistemi taktırın. Güvenli ve aydınlık yerlere park edin. İçinde görünen değerli, değersiz eşya bırakmayın." Dedi.

EV SAHİPLERİNE UYARI

Ev sahiplerini de uyaran Aslanoğlu, " Apartman giriş kapısından zile basıldığında, zili çalan kişiyi tanımıyorsanız kapı otomatiğine basmayın. Evinizden ayrılırken kapınızı mutlaka kilitleyin. Kapınızın göbeğinin kırılmasını veya levye ile açılmasını engelleyici tertibatı çok ucuza taktırabilirsiniz. Kapı ve pencere kilitlerinizin sağlam olmasına dikkat edin" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR