Bursa'nın yeni barajı olacak! Çalışmalar tekrar start aldı
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı devam eden Gölecik Barajı'nda zeminde oluşan olumsuzluklardan dolayı çalışmalarına ara verilen barajda çalışmalar tekrar başladı. 130 milyon liraya mal olması beklenilen baraj hizmete girdiğinde ilçeye yılda, 7,5 milyon metreküp içme suyu, 17 milyon metreküpte sulama suyu verecek.
BURSA , 15 Ağustos 2018 Çarşamba, 17:56
Bursa'nın yeni barajı olacak! Çalışmalar tekrar start aldı

DSİ Bursa 1. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan Gölecik Barajı inşaat sahasına giderek, Proje Müdürü Mustafa Bilgiç'ten bilgi aldı. Zeminde bir takım olumsuzluklar tespit edildiği için çalışmalara bir süre ara verildiğini söyleyen Proje Müdürü Mustafa Bilgiç, buna rağmen baraj inşaatını programa uygun şekilde sürdürdüklerini söyledi.

Bilgiç, "Zeminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle tekrar incelemeler yapıldı. Projeler hazırlandı ve çalışmalara hemen başlandı. Çalışmalar yol sonuna kadar devam edecek. Daha sonra barajın gövdesinin imalatını yapmayı planlıyoruz. Projelerin bir an önce çıkmasında gösterdiği çabalarından dolayı DSİ Bölge Müdürümüz Hayati Çelenk'e teşekkür ediyoruz." dedi.DSİ 2. Bölge Müdürü Hayati Çelenk ise "Barajımızda 2016'nın Aralık ayında işe başladık. 2017 Kasım-Aralık aylarında temelini atmayı hedefliyorduk. Ancak zemin parametreleriyle ilgili verilerin yeniden gözden geçirilmesi kararlaştırıldı. Yeni sondajlar yaparak parametreleri yeniledik. Tabi zeminde yaşanan bu problemleri çalışmalarla çözüyoruz. Bekleme sürecinde şantiyede belli çalışmalar yapılamadı. Yeniden başladık ve hızlı bir şekilde devam ediyoruz. Baraj tamamlandığında Karacabey halkımıza yılda 7,5 milyon metreküp içme suyu, 17 milyon metreküpte sulama suyu vereceğiz. Toplam 45 bin dekarlık arazi barajımızdan sulanacak. Baraj, toplam proje bedeli 130 milyon TL'ye mal olacak. Açılış için 2020 tarihi hedefleniyor. Gecikmeden dolayı fazla bir aksama olacağını düşünmüyoruz. Yeterli iş makineları şantiyede mevcut. Yeni ilave beton santrali kurulacak. Nisan ayı olmasa da Haziran-Temmuz aylarında hızlı bir şekilde bitirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Gölecik Barajı'nın Karacabeylilerin özlemle beklediği, yıllardan beri hasretini çektiği, adeta bir efsane haline geldiğini ifade eden Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, "Zeminle ilgili daha önce bir problem çıkmıştı. İşi sağlam yapmak adına bölge müdürlüğümüz, bakanlığımız gerekli hassasiyeti gösterdi. Bu noktadaki çalışmalar etütler yapıldı ve şuanda barajımızda hummalı bir şekilde çalışmalar devam etmekte. Yüklenici firma ara vermeden Karacabeylilerin gerçekten özlemi haline gelen Gölecik Barajı'nda çalışmalara hızlı bir şekilde devam ediyor. Her boyutuyla her kademesiyle takip ediliyor. Buradaki çalışmalar. Karacabeyli hemşerilerimizin kaliteli içme suyu ve sulama noktasındaki özlemleri inşallah devletimizin gücü sayesinde, bölge müdürlüğümüzün ve müteahhit firmamızın çalışmaları sayesinde devam edecektir. Bu konudaki özlemlerde mutlu bir şekilde ve en kısa zamanda sona erecek. Gölecik Barajı'nda durmak yok, çalışmaya devam. Hem de çok hızlı bir şekilde." ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR