Bursa Ticaret Borsası, lisanslı depoculuk hizmeti için adım attı
Tarım ürünlerinin ticaretinin kolaylaştırılması, geliştirilmesi ve bölge tarımına katma değer sağlanması amacıyla bir adım atan Bursa Ticaret Borsası, lisanslı depoculuk hizmeti de sunacak, Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi'ni kurdu.
BURSA , 03 Haziran 2020 Çarşamba, 12:18
Bursa Ticaret Borsası, lisanslı depoculuk hizmeti için adım attı

Türkiye'de tarım ürünlerinin standartlarının belirlenmesini, ürünlerin sağlıklı koşullarda depolanmasını ve ürün senetleri vasıtasıyla ticaretinin kolaylaştırılmasını sağlayan lisanslı depoculuk sisteminde, Bursa Ticaret Borsası 'yetkili sınıflandırıcılık' faaliyetleri ile laboratuvar hizmeti vermeye başlıyor. 5300 sayılı Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu ile tarım ürünleri ticaretinin kolaylaştırılması ve depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak amacıyla, Bursa Ticaret Borsası bünyesinde "Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi" kuruldu.

"ÜYELERİMİZE, ÜRETİCİMİZE, TÜCCARIMIZA VE SANAYİCİMİZE HAYIRLI OLSUN"

Lisanslı depoların, tarım ürünlerinin sağlıklı koşullarda kalite sınıflarına göre depolanmasını sağlayan ve çalışma usulleri devlet tarafından belirlenmiş olan büyük kapasiteli depolar olduğunu belirten Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, "Lisanslı depolarda muhafaza edilecek tarım ürünlerinin analizini yapmak, ürünün nitelik ve özelliklerini belirlemek, standartlara uygun olarak sınıflandırmak ve bu durumu belgelendirmek üzere Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk Anonim Şirketi'ni kurduk. Üyelerimiz başta olmak üzere, üreticimize, tüccarımıza ve sanayicimize hayırlı olsun" dedi.

"DAHA KALİTELİ VE KATMA DEĞERLİ ÜRETİM İÇİN FIRSAT"

Başkan Özer Matlı, "Lisanslı depolara giren her tarımsal ürünün kalite sınıfı bellidir ve fiyatlandırma da borsalarda kaliteye göre serbest piyasa koşullarında oluşur. Buna göre, kaliteli ve standartlara uygun üretim yapan üreticiler daha iyi gelir elde ederken, diğer üreticiler de kaliteli üretime teşvik edilirler" açıklamasında bulundu. Bursa Ticaret Borsası bünyesinde kurulan işletmenin Ticaret Bakanlığı tarafından verilecek Yetkili Sınıflandırıcı Lisansı ile Bursa'da yakında hizmet vermeye başlayacağını açıklayan Özer Matlı, "Kurulan laboratuvar kapsamında öncelikle lisanslı depoya gelecek ürünlerin rutubet, protein, hektolitre, elek gibi fiziksel analizleri yapılacak. Ülkemizde her geçen gün gelişen ürün ihtisas borsalarının olmazsa olmazı olan yetkili sınıflandırıcılık hizmetinin, Bursa'da bundan böyle Bursa Ticaret Borsası Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş. tarafından yapılacak olması bölge tarımına katma değer yaratacaktır" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR