Bursa Uludağ Üniversitesi'nin bütçe dışı gelirleri...
Uludağ Üniversitesi (BUÜ), ortaya koyduğu projeler ve bilimsel altyapı çalışmaları sayesinde merkezi bütçe dışı gelirlerini 44 milyon TL'ye ulaştırdı. 2015 yılında 6 milyon olan bütçe dışı gelirler, 2018 yılında 44 milyon 390 bin TL'ye çıktı.
BURSA , 26 Mart 2019 Salı, 12:38
Bursa Uludağ Üniversitesi'nin bütçe dışı gelirleri...

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay tarafından ortaya koyulan '3. Nesil Üniversite' hedefi 4 yılda üniversiteye çok önemli bir ivme kazandırdı. Üniversitenin bütçesinin her yıl katlanarak arttığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay, yatırım bütçesinin ve merkezi bütçe dışı gelirlerin de aynı oranda yükseldiğini açıkladı. 2016 yılında danışmanlık, proje ve araştırmalar dâhil merkezi bütçe dışı gelirlerin yaklaşık 6 milyon TL seviyesinde olduğunu aktaran Prof. Dr. Yusuf Ulcay; "Bu rakam 4 yıl önceki üniversite merkezi bütçe dışı gelirlerinin sadece yüzde 1,50'sini oluşturuyordu. Yaptığımız çalışmalar ve projeler sayesinde biz bu rakamı 44 milyon TL'nin üzerine çıkarmayı başardık. Bu rakamın büyük bir kısmını Avrupa Birliği projelerinden alınan araştırma fonları oluşturuyor. Özel bütçeli ve genel bütçeli idarelerden alınan proje yardımları da önemli bir destek sağlıyor. Her yıl artan bütçe gelirleri ile bilimsel çalışmalar ve altyapı yatırımları için ciddi bir kaynak havuzu oluşturduk. Geldiğimiz noktada 2018 yılında üniversite merkezi bütçe dışı gelirlerimiz artık bütçe gelirlerinin yüzde 8'ine denk konuma çıktı. İnşallah yeni dönemde de aynı istek ve azimle çalışarak üniversitemizde yapılan bilimsel çalışmalara daha fazla kaynak sağlayacağız" diye konuştu.

PATENT SAYISI 200'E YAKLAŞTI

Bilimden üretime, üretimden ekonomiye anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, üniversite bünyesinde yapılan bilimsel çalışmaların patentlenmesi, faydalı model ve tasarım sayısının arttırılması için de ciddi çalışmalar içerisinde bulunduklarının altını çizdi. Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde yürütülen projeler sayesinde patent ve faydalı model sayısını görev yaptıkları süre içerisinde ikiye katladıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay; "2015-2018 yılları arasında Teknoloji Transfer Ofisi ve üniversitemiz akademisyenlerinin yaptıkları ortak çalışmalar sayesinde patent, faydalı model ve tasarım sayımızı 192'ye yükselttik. Bu başvurular biz göreve geldiğimizde sadece 13 adetti. Bugün sadece sonuçlanan patent sayımız ise 57 oldu. Yürüttüğümüz projeler ile bu sayının çok daha yukarılara çıkacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ PROJELERİNİN SAYISI 500'Ü GEÇTİ

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, 2015-2018 yılları arasında üniversite-sanayi işbirliği proje sayısının %150 artış gösterdiğini söyledi. Sosyal sorumluluk projelerine de ağırlık verdiklerini belirten BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay; "4 yıl içerisinde 500'den fazla sosyal sorumluluk projesi ve üniversite-sanayi işbirliği projesi içerisinde yer aldık. Sadece kentimizde faaliyet gösteren endüstri kuruluşları ile bilimsel altyapı noktasında 250 proje anlaşması gerçekleştirdik. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerine de özel önem verdik. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren yaklaşık 300 sosyal sorumluluk projesinin bizzat uygulayıcısı ve yürütücüsü olduk" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR