Bursa'ya Kur'an-ı Kerim müzesi kuruluyor
Bursa'da başta Ulucami olmak üzere birçok tarihi camiye vakfedilen ve şu anda devletin değişik birimlerinde bakıma alınan el yazması Kur'an-ı Kerim ve hat levhaları Muradiye Medresesi'nde açılacak müzede sergilenecek.
BURSA , 26 Ocak 2016 Salı, 09:57
Bursa'ya Kur'an-ı Kerim müzesi kuruluyor
Bursa Valiliği tarafından 3 milyon liraya restorasyonu yapılan Muradiye Medresesi, Kur'an-ı Kerim ve hat müzesi olacak. Emirsultan Camii'nde 2 yıl önce depolarda saklanan kıymetli hatlar ile çeşitli camilerden Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü'ne teslim edilen tarihi hatlar Muradiye'de açılacak müzede teşhir edilecek.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Ulucami'de 20 yıl öncesine kadar muhafaza edilen ve Vakıflar tarafından İstanbul'daki Vakıf Hat Sanatları Müzesi'ne yollanan 170 el yazma mushafın da Bursa'ya geri getirileceğini belirterek, "Bursa kültür ve sanat bakımından zengin bir şehir. Gelen misafirlerimizin sayısı her geçen yıl artıyor. Son yıllarda Orta Doğu ülkelerinden ve Uzak Doğu'dan gelen Müslüman turistler daha fazla kültür turizmi ile alakadar oluyor. Şehrimizde bulunan el yazma hat ve Kur'an-ı kerimleri bir müzede toplamayı planladık. Evvela Yeşil Türk İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan yazma Kur'an ı kerimler bakımları yapılması için El Yazma Eserler Kütüphanesine gönderildi.

Bu mushafların yanı sıra Ulucami'ye vakfedilmiş el yazma çok güzel tezhipli Kur'an-ı kerimler de İstanbul'da yine El Yazma Eserler Genel Müdürlüğü bünyesinde bakıma alındılar. Bu eserler göz nuru dökülerek aylarca emek verilmiş hazinelerimizdir. Bunların teşhisi hususunda azami titizlik göstererek özel bir iklimlendirme mekanizması ile eserleri sergileyeceğiz. Muradiye Külliyesi turistik bir mekan olması ve etrafında müzeler bulunması sebebiyle Kur'an-ı kerim ve hat müzesi için en uygun mevkide yer almaktadır. Türkiye'den de büyük ziyaretçi toplayacak olan müzemizi Kültür Bakanlığı ile görüşerek en kısa sürede faaliyete alacağız" dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas da, Muradiye Külliyesi'nin en önemli yapılarından olan medresenin restorasyonunun 3 aya kadar biteceğine işaret ederek, "Kültür Varlıkları Kurulu'na iç avlunun üstünün örtülmesine dair bir teklifimiz oldu. Bu iç açık mekanı daha etkili kullanabilmek için kibar bir profil yapının üzerine oturtulacak cam ile kapatmak istiyoruz. Bu teklif kurulda kabul görürse, iç avluyu daha verimli kullanabileceğiz. Kuruldan çıkacak karara göre iç mekanda ısı ve ışık izolasyonları ile alakalı projelendirmeleri sürdüreceğiz. Şu anda ana dershane olarak bilinen en büyük kapalı mekanda çini restorasyonları devam ediyor.

Odaların ve binanın drenajları yeniden açılarak raspaları yapıldı. Duvarlar derzleri elden geçirildi. Yaklaşık 3 milyon liralık bir restorasyon ile medrese ilk günkü ihtişamına kavuştu. Şimdi kullanım fonksiyonuna göre iç mekanda elektrik ve iklimlendirme tesisatlarının inşası yapılıyor. Yakında zemin tuğlalarının döşenmesine başlanacak" diye konuştu.
Bursa'da 10'a yakın müze olduğunu belirten Elbas, "Bu sayıyı 20'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Bunlardan bir tanesi de Kur'an-ı kerim ve hat levhaları müzesidir. Böyle müzelerin birçok örneklerini görüyoruz. Ulucami'de 20 yıl öncesine kadar muhafaza edilen ve Vakıflar tarafından İstanbul'daki Vakıf Hat Sanatları Müzesi'ne yollanan 170 el yazma Kur'an-ı kerimin de Bursa'ya geri getirilecek olması çok önemli. Bunlar çok değerli oldukları için bulundukları yerde teşhir edilmeleri çok önem arz ediyor. Yıldırım Beyazıt Han'a gönderilen 700 yıllık Kur'an-ı kerim Yeşil'de sergilenmekte. Bulunduğu şartlar iş açıcı değil, bunun da burada sergilenmesi bizim en önemli hedeflerimizden bir tanesidir" diye konuştu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR