Bursa’yı 2'inci baraj kurtardı!
Bursa’nın geleceği için sonradan yapılan Nilüfer Barajı, yine imdada yetişti ve olası kuraklık tehlikesini önlemiş oldu.
BURSA , 01 Aralık 2016 Perşembe, 07:06
Bursa’yı 2'inci baraj kurtardı!
Bursa Hakimiyet yazarı Serkan İnceoğlu bugünkü köşesinde Bursa için hayati önem taşıyan konunun detaylarını kaleme aldı.

İşte İnceoğlu'nun yazısı:

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yağmurların mevsim normallerinin altında kaldığından söz ederken, Bursa’nın da 2.5 aylık suyunun kaldığını açıklamıştı.
Son durumla...
Doğancı Barajı’ndaki seviye % 12.49 olurken, gerisindeki Nilüfer Barajı’nın seviyesi, %46.08 gözüküyordu.
Bursa’nın geleceği için sonradan yapılan Nilüfer Barajı, yine imdada yetişmiş ve çoktan beridir yaşanacak sıkıntıyı önlemiş oluyordu.
Yağış ihtiyacı, 2.barajdan yoksun dönemde yaşansaydı, bir nevi yeraltı barajı olarak tanımlanan ovadaki kuyular da, çoktan devreye alınmıştı.
Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi, kuyuları 50 artışla 120’ye yükseltse de, yeraltı yapısının dengesi açısından da belirli süre kullanılabiliyor.
Mevsim normallerindeki yağışların da gerçekleşmesi gerekiyor ve hafta başı başlayan yağışlar da, önem taşıyordu.
Birkaç günlük yağışla Doğancı Barajı’nın seviyesinde, % 0,64 artışın meydana geldiğini de dikkate alırsak, hiç yağmamasından iyidir.
Yanı sıra...
Kar yağışları da, gereklilik oluşturuyor.
Uludağ ve çevresine yağacak ve yerleşik katman oluşturabilecek karlar, yaza doğru erimesiyle baraj havzası için su stokuna dönüşecek.
Nisan yağmurları da, beklenecektir.
Çifte baraj, Bursa’ya hayat veriyor!
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, Çınarcık Barajı’ndan içmesuyu su vermesi, ana iletim hattını ve yeni arıtma tesisini yapması da, Büyükşehir Belediyesi’nce bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR