Bursa'yı yasa boğan uçak kazasının sırrı çözülüyor
Dubai'den Türkiye'ye dönerken İran'da düşen ve aralarında Bursalı iş adamı Orhan Coşkun'un kızı mimar Zeynep Coşkun'unda bulunduğu uçağın kara kutu incelemeleri tamamlandı.
BURSA , 25 Nisan 2018 Çarşamba, 14:16
Bursa'yı yasa boğan uçak kazasının sırrı çözülüyor

İran'da düşen iş adamı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina ve arkadaşlarını taşıyan Challenger 604 tipi iş jetinin kara kutusunun ilk incelemesi tamamlandı ve ön rapor hazırlandı. Fransa'da, İranlı ve Türk yetkililerin de katıldığı incelemeler sonucu ön rapora ait ilk bilgiler sızmaya başladı. Uçağa ait FDR ve CVR kayıtlarının, iddia edildiği gibi bozuk olmadığı ve tüm verilerin sağlıklı şekilde alınarak incelendiği belirtildi.

UZUN SÜRE ÇABA SARF ETTİLER AMA...

AirportHaber'in edindiği bilgiye göre, 37 bin 900 feet yükseldikten sonra alçalma talep eden ve hızla irtifa kaybetmeye başlayan uçağın stall (havada tutunamama) sorunu ile karşı karşıya kaldığı iddiaları kazanın ön raporunda da doğrulandı.

Kaptan pilot Beril Gebeş ile ikinci pilot Melike Kuvvet'in bulunduğu taraflardaki hız göstergelerinde de farklılık olduğu tespit edilirken ön raporda bu hatayı fark edemedikleri için pilotaj hatasına değinildi. Stall olan uçağı havada tutmak için büyük çaba gösteren uçuş ekiplerinin uzun süre uğraşsa da bunu başaramadığı ve uçağın yüksek hızda yere doğru çakılmaya başladığı ön raporda yer aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR