Bursalı can dostlarımızı sahiplenmeyi bekliyor!
Bursa'da, Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, sahipsiz, hasta ve yaralı can dostlarına şifa kaynağı oluyor. Sadece 2017 yılında, 4 bine yakın girişin yapıldığı merkezde, can dostlar tıbbi müdahalelerle sağlıklarına kavuşurken, bazıları da yeni yuva sahibi oluyor.
BURSA , 31 Ocak 2018 Çarşamba, 15:25
Bursalı can dostlarımızı sahiplenmeyi bekliyor!

Nilüfer Belediyesi'nin 2003 yılında hayata geçirdiği Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, can dostlara kucak açmaya devam ediyor. Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi, bünyesinde bulundurduğu ameliyathane, röntgen ve muayene odaları, laboratuar, doğum locaları, kuduz müşahade ve karantina bölümleri, kedi ve yavru bölümleri, kedi yeni doğan üniteleri, kaloriferli kafes bölümleri ve sahiplendirme bölümleriyle donanımlı bir tesis niteliği taşıyor. 7 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulu merkezde, sokak hayvanları için poliklinik ve veteriner hekimlik hizmetlerinin yanı sıra bakım, beslenme ve barınma ihtiyaçları da karşılanıyor. Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'nde can dostların bulunduğu alanlar her gün temizlenerek, hijyenik ortamda yaşam sürmeleri sağlanıyor. Merkeze gelen can dostları genel sağlık kontrollerinden sonra kısırlaştırılıyor, ardından bazıları sahiplendiriliyor, bazıları da doğal yaşam alanlarına geri salınıyor.

BİN 514 CAN DOSTA YENİ YUVA

2017 yılı boyunca 2 bin 323 sahipsiz köpek ile bin 554 sahipsiz kedinin giriş yaptığı Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'nde bin 378 can dostu kısırlaştırılarak doğal yaşam alanına salındı. Bin 514 hayvanın sahiplendirildiği merkezde, 991 can dostuna cerrahi operasyon yapılırken, 947 tanesi de tedavi gördü.

"CAN DOSTLARIMIZI KADERİNE TERK ETMİYORUZ"

Nilüfer Belediyesi Hayvan Bakım ve Tedavi Merkezi'nin bir barınak değil, rehabilitasyon merkezi olduğuna dikkat çeken Nilüfer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Fikriye Eker, sokakta bulunan hayatını idame ettiremeyecek şekilde güçten düşmüş, yaralı ve hasta can dostlarının bakımlarını ve tedavilerini gerçekleştirerek, sağlıklarına kavuşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Eker "Yaşam alanlarına bıraktığımız noktalarda can dostlarımızı kaderine terk etmiyoruz. Onların yaşam refahlarını iyileştirmek amacıyla kedi evleri ve beslenme odakları koyarak, doğal yaşam alanlarında sağlıklı bir şekilde yaşam sürmelerini hedefliyoruz. Ekiplerimiz, günlük kontrollerini yaparak, mama takviyeleri ile sağlık kontrollerini gerçekleştiriyor. Yaz aylarında su ihtiyacı fazla olduğu için kentin çeşitli noktalarına otomatik su odakları yerleştirdik. Aynı şekilde soğuk kış aylarında da gönüllülerimizle birlikte beslenmelerine yardımcı oluyoruz" dedi. Nilüfer'deki gönüllü hayvan severlerle birlikte ortak çalışmalara imza attıklarını söyleyen Eker, "2016 yılında bin 378 kedi ve köpek sahiplendirdik. Nilüfer Belediye Başkanımız Mustafa Bozbey de hayvan sahiplenilmesi konusunda oldukça duyarlı. Halkın gösterdiği hassasiyet sonucunda sadece 2017 yılında bin 514 can dost sahiplenildi. Hedefimiz, daha çok can dostumuzu yeni yuvalarına kavuşturabilmek" ifadelerini kullandı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR