Bursalı doktora onur ödülü
Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Doç. Dr. Kağan Huysal, Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) tarafından Prof. Dr. Kaya Emerk Kalite Ödülü'ne layık görüldü.
BURSA , 03 Kasım 2017 Cuma, 11:24
Bursalı doktora onur ödülü

Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) tarafından ilk defa 2016 yılında verilmeye başlanan Prof. Dr. Kaya Emerk Kalite Ödülü'nün bu yılki sahibi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Biyokimya Doç.Dr. Kağan Huysal oldu. Doç.Dr. Huysal, ödülünü Antalya'da düzenlenen Uluslararası Katılımlı Kongre & Lab Expo 2017 kongresinde Biyokimya alanında yaptığı çalışma ile aldı.

KBUD'un Türkiye'deki uzmanlık derneklerinin en büyüklerinden biri olduğunu ifade eden Huysal, "Klinik Laboratuar ve Kalite ile ilgili olarak yaptığı çalışmalarla ülkemizin seçkin bilim insanları arasında yer alan Prof. Dr. Kaya Emerk hocamız adına verilen bu onur ödülünü yaptığımız bilimsel çalışma ile almaktan mutlu oldum. Günümüzde laboratuarlarda aynı test için birçok farklı marka cihaz kullanılıyor. Bu nedenle de farklı laboratuarlar tarafından rapor edilen sonuçların karşılaştırılmasında sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunların önüne geçmek için çalıştığımız cihazların performansını ölçen yeni kalite ölçüm metotlarına ihtiyaç duyuyoruz. Sigma metrics modeli ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışmada laboratuarımızda diabet tanı ve tedavisinde kullandığımız Hemoglobin A1c analizörünün Sigma metric değerini hesaplayarak Avrupa'da benzer cihazlarla yapılan çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırdık" dedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR