Bursalı iş adamlarının gurur gecesi
Başbakan Davutoğlu'nun yoğun Bursa turu devam ediyor. Davutoğlu, beraberindeki bakanlarla birlikte BTSO'nun düzenlediği 'Ekonomiye değer katanlar ödül törenine katıldı. Bursa'nın alanında en başarılı iş adamları Başbakan Davutoğlu ve bakanların elinden ödüllerini aldı.
BURSA , 07 Kasım 2014 Cuma, 19:36
Bursalı iş adamlarının gurur gecesi
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından bu yıl 41’incisi düzenlenen ‘Ekonomiye Değer Katanlar – 2014’ ödülleri sahiplerini buldu.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül  töreni, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcıları Ali Babacan ve Bülent Arınç ve bakanlar ile 18 büyükşehir belediye başkanı, sivil toplum kuruluşları ve Bursa iş dünyası temsilcilerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirildi. 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

8 farklı kategoride 74 ödülün dağıtıldığı törende, gelir ve kurumlar vergisi sıralamasında ilk 10 sırada yer alan kişi ve kurumlarla en fazla ihracat yapan 10 firma ve en başarılı KOBİ’ler kürsüye çıktı. Bu yılki törende “Sektör Birincileri”, “Dönüşümün Liderleri” ve “Bursa’nın Mucidi” kategorilerinde de ilk kez ödül dağıtıldı. BTSO’nun Bursa’da ilk kez gerçekleştirdiği  ‘İnovasyon Ligi Araştırması” sonuçlarına göre  “İnovasyon” kategorisindeki ödüller de sahiplerini buldu.  

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" 

“YAPISAL DÖNÜŞÜM SANKİ BURSA İÇİN YAZILMIŞ”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bursa’nın insani, tarihi ve doğal zenginlikleriyle önemli bir merkez olduğunu ifade etti. “Bursa büyürse, Türkiye büyür” ilkesini tüm şehirlerin benimsemesi gerektiğini dile getiren Davutoğlu, hızlı tren ve otoyol projeleriyle kentin İstanbul ve Ankara’yla adeta bütünleşeceğini vurguladı. Kentin ihracat rakamlarıyla ikinci sırada bulunduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, ekonomide yapısal dönüşüm programının sanki Bursa için yazıldığını ifade ederek, “Bursa, ekonominin aynasıdır. Türkiye cari açığı kapatıyorsa herkes Bursa’ya teşekkür etmelidir. Bursa dinamikse Türkiye dinamiktir; Bursa hareketliyse, Türkiye hareketlidir; Bursa büyürse Türkiye büyür” dedi.  

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

“EK TEŞVİKLER VERMEYE HAZIRIZ”

Türkiye’de bulunan 165 Ar-Ge merkezinden 23’ünün Bursa’da olduğuna işaret eden Başbakan Davutoğlu, “Bu merkezlerin 19’u ise otomotiv sektöründedir. Artık atıl kapasite ve belli sektörlerle büyüme limitlerini doldurduk. Bizi farklılaştıracak tek unsur Ar-ge’dir. Otomotivdeki hamle tüm sektörlere yayılmalı. Sanayiciye ek teşvikler vermeye hazırız. Yeterki herkes Ar-ge ve inovasyona yatırım yapsın” ifadelerini kullandı.  

“BURSA, TÜRKİYE’NİN YÜZ AKIDIR”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, BTSO’nun ödül töreniyle kentin tüm dinamikleri ile 18 büyükşehirin belediye başkanı ve 20’yi aşkın milletvekilini buluşturmayı başardığını ifade etti. Bursa’nın Türkiye’nin yüz akı olduğunu belirten Arınç, “Bursa, üretimde, sanayide, ihracatta, her alanda yarışmaktadır. Uzay, havacılık ve savunma gibi yeni alanlarda da BTSO’nun çok önemli çalışmaları bulunmaktadır. Ekonomideki yapısal dönüşüm programlarında Bursa örnek olacaktır” dedi.


“EKONOMİK VERİLER CESARET VERİYOR”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, sanayi, üretim ve ihracat kenti Bursa’nın küresel ekonomilerin zor dönemden geçtiği bir süreçte, Türkiye, AB ve dünya ortalamasından daha iyi bir performans sergilediğini  ifade etti. 2013 yılı sonunda Türkiye’deki işsizlik oranının yüzde 9,7’ye tırmandığını buna karşın Bursa’daki işsizlik oranının yüzde 6,6’ya gerilediğine işaret eden Burkay, “Otomotiv, tekstil ve gıda başta olmak üzere birçok sektörümüzde ihraç ettiğimiz ürünlerimizin kilogram birim fiyatı Türkiye ortalamasının üzerindedir. Bütün bunlar katma değerli üretim açısından bizlere cesaret vermektedir” dedi.

TASARIM VE MARKALAŞMA HEDEFİ

Otomotiv, makine ve tekstil gibi Bursa’yı bugünlere taşıyan sektörlere uzay, havacılık ve savunma ile raylı sistemleri eklemeye çalıştıklarını ifade eden İbrahim Burkay, “Bunları gerçekleştirdiğimizde Bursa’yı çok daha farklı bir konuma taşımış olacağız. Bursa’yı Ar-Ge ve inovasyona dayalı üretim modeli ve mükemmelliyet merkezleriyle tasarım ve markalaşma konularında öncü bir kent konumuna getirerek Stuttgart, Paris, Londra, New York ve San Francisco gibi dünya ekonomisine yön veren şehirlerin arasına sokmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.   

“DÖNÜŞÜMDE ÖNCÜ OLMAYA TALİBİZ”

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan ekonomide dönüşüm eylem planlarına ilişkin olarak da şunları kaydetti:  “Başbakanımız tarafından açıklanan 9 sektörel dönüşüm programı, bizim tüm çalışmalarımızın odak noktasında olan alanlardır. İthalata bağımlılığın azaltılması ve yerli üretime destek verilmesiyle şirketlerimizin üretim ve rekabet gücünü arttırarak sürdürülebilir büyümeyi yakalamamız kaçınılmazdır. Bu alanlarda yapılacak eylem planlarının uygulanmasına ve öncülük edilmesine Bursa olarak talibiz.”

SÖNMEZ AİLESİNİN ONURLU GÜNÜ

Gelir vergisi dalında ödül alan Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “Şehrimizde bu mertebeye ulaşmış olabilmek, böyle bir derecede olmak beni mutlu etti. Sönmez ailesi olarak bu şehir için çalışıp, üretmek görevimiz. Umuyorum gelecek yıllarda da ödül alacağız” dedi.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

Sönmez Holding Yönetim Kurulu üyelerinden Cemil Sönmez ise “Böyle bir gece ödül almaktan dolayı mutlu ve onurluyuz. Sönmez Turizm ve Baia markamızla ödüle layık görüldük. Markamızı geliştirmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\" 

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\"

BAŞBAKAN TÖRENİN ARDINDAN İL BAŞKANLIĞI'NDA PARTİLİLERLE BİRARAYA GELDİ

Başbakan Davutoğlu, Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar" adlı ödül töreninin ardından, AK Parti İl Başkanlığına geçti.

Parti binası önünde kendisini bekleyen vatandaşları selamlayan Davutoğlu, burada Ganime Albayrak isimli bir kadınla sohbet etti.

"Sizin geleceğinizi duyunca koşa koşa buraya geldim" diyen Albayrak, "Rabbim sizi korusun. Çok mutluyum. Sizleri görmek bizi çok mutlu ediyor" diye konuştu. Davutoğlu da "Siz de bizi mutlu ettiniz. Allah razı olsun" dedi.  Davutoğlu, Albayrak'ın, "Her zaman isimsiz kahraman olarak dualarımızla sizin yanınızdayız" şeklindeki sözlerine, "Sizin duanız da yeter" şeklinde karşılık verdi.

Davutoğlu, basın önünde konuşmak istemediği sıkıntısı olduğunu söyleyen bir kadından da yazılı not aldıktan sonra, AK Parti İl Başkanlığı'na geçerek partililerle bir araya geldi.
 
 

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR