Bursalı kadınlardan bir yol kapatma eylemi daha
Bursa’da, 2004 yılında belediye tarafından evleri istimlak edilerek çevre yolu yapılan mahalle sakinleri, taşlarla yolu trafiğe kapattı. Geçtiğimiz günlerde de aynı yolu trafiğe kapatan vatandaşlar, halkları verilene kadar yolu trafiğe açmayacaklarını söyledi.
BURSA , 12 Mart 2015 Perşembe, 18:33
Bursalı kadınlardan bir yol kapatma eylemi daha
Merkez Yıldırım ilçesine bağlı Şirinevler Mahallesi’ndeki kadınlar, çocuklarını da yanlarına alıp eylem yaptı. Vatandaşlar, belediyenin 2004 yılında yol için istimlak ederek aldığı arazi ve evler için 11 yıldan beri ödeme yapmadığı ileri sürerek, yakın çevre yolunu trafiğe kapattı.

5 bin 800 metrekarelik arazide bulunan ev ve arazilerinin belediye tarafından istimlak edildiğini, ancak yerine ne para, ne de arazi verildiğini iddia eden vatandaşlar, “Biz 1985 yılında Trabzon’dan buraya göç ettik. Şirinevler Mahallesi’ni biz kurduk. Buradaki arazilerimize ev yaptık. 2004 yılında belediye bizden burasını yol ve pazar yeri yapmak için istedi. Biz de izin verdik. Şuyulandırma yapıldı. Yerlerimiz istimlak edildi, evlerimiz yıkıldı. Buraya yol yapıldı, ama 11 yıldan bu yana bize ödeme yapılmadı. 7 kişiye ait tapulu olan 5 bin 800 metrekare alanın üzerinde 80 kişinin hakkı olduğuna dikkat çeken Birinci, “Bizim buradaki evlerimizi kamulaştırdı, evlerin parasını vermedi. Burada tapumuz var. Bu yolun olduğu arazi bizim. Biz pazaryeri ya da yol yapmayın demiyoruz. Biz mağduruz, paramızı ödesinler yapsınlar. Biz devletimizi seviyoruz” diye konuştu.

Arazi sahiplerinden Havva Birinci (67) ise, “Yol geçsin, geçmesin demiyoruz. Bize hakkımızı versinler. Bizim 100 nüfusumu var. Benim çocuğum bile burada öldü. Biz hakkımızı istiyoruz. Ne yapılırsa yapılsın, ama hakkımızı versinler” diye konuştu.
Vatandaşlar. hakları verilmediği takdirde yolu iş makineleriyle bozup tarım alanı olarak işleyeceklerini söyledi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR